Počasí dnes4 °C, zítra0 °C
Sobota 4. února 2023  |  Svátek má Jarmila

Skauty trápí kůrovec, ničí okolí tábořišť

Brněnské skautské oddíly v létě pořádají 57 táborů, odjede na ně více dětí než loni. Problémy ale způsobuje kůrovec, který ničí okolí tábořišť. Proti kůrovci budou skauti aktivně bojovat v Krkonošském národním parku.

Na skautské tábory pořádané brněnskými oddíly vyrazí v létě až 2000 dětí. „Letos pojede na letní tábory s brněnskými skauty o 127 dětí více než loni," řekl předseda okresní rady Brno-město Martin Hovorka.

„Odhadujeme, že se kůrovec dotýká zhruba třetiny našich táborů," řekl Hovorka. Například ve Valdíkově na Třebíčsku, kam jezdí skauti z brněnského střediska Ignis už 15 let, kůrovec zlikvidoval téměř všechny smrky v okruhu deseti kilometrů od tábora.

Oddíly musí odkupovat mrtvé stromy, aby zajistily bezpečí dětí

Lesy České republiky nestíhají podle skautů kalamitní stav řešit. „Musíme stromy odkupovat a těžit sami, abychom zajistili základní bezpečí dětí na táboře," řekl vedoucí střediska Ignis Martin Kyselák.

Problémy s kůrovcem pocítí také skauti ze střediska A je to! v tábořišti u Šebkovic na Třebíčsku. Protože lesníci vykáceli napadené stromy v okolí, skautský tábor bude na přímém slunci. „Nejspíš si budeme muset najít jiné tábořiště," řekla zástupkyně vůdce střediska Ludmila Nepomucká.

Skautské akce na ochranu přírody jsou jedny z největších

V souvislosti s kůrovcovou kalamitou vyhlásil Junák - český skaut jednu z největších akcí zaměřenou na ochranu přírody. Členové starší 15 let se mohou zapojit do záchrany Krkonošského národního parku. Kůrovce nelze v podmínkách národního parku úplně vyhubit, ale včasným pokácením napadených stromů lze situaci zbrzdit. První skupiny skautských dobrovolníků jely do Krkonoš už v červnu.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky skauti, Brno, skautský oddíl, kůrovec, tábořiště, kůrovci, strom, dětský tábor, Krkonošský národní park, Ignis, léto, okres Třebíč, Lesy České republiky, Junák - český skaut, z. s., okres Brno-město

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.