úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Polák vyjel za devět minut AZ Tower na kole

Polák Krystian Herba v pátek na kole po schodech pokořil nejvyšší budovu v České republice - AZ Tower v Brně. Na zdolání 632 schodů, které vedou do nejvyššího 30. patra, potřeboval necelých devět minut.

Herba se specializuje na biketrial, dobývá nejvyšší budovy světa skákáním na kole po jejich schodech. Dosud zdolal 15 mrakodrapů v 11 zemích, což více než kdokoliv na světě. Pětkrát byly jeho rekordy zapsány v Guinessově knize rekordů. AZ Tower zdolal za osm minut a 55 sekund.

AZ Tower je se 111 metry nejvyšší budovou České republiky. Budova stojí mezi železniční tratí a hlavní silnicí na Vídeň v administrativní a obchodní zóně, jsou v ní apartmány, obchody i kanceláře. Výška stavby pořadatele sportovních akcí láká. Už tradičními se staly závody Schody AŽ nahoru a AZ Tower Vertical Sprint, pořádají se v ní však i kulturní akce či módní přehlídky.

„Jsem maximálně spokojený a šťastný, že jsem do dokázal i v kratším čase, než jaký jsem si vytýčil," řekl Herba po skončení akce novinářům. Schody budovy chtěl zdolat do deseti minut. Polák už od začátku nasadil svižné tempo, na první deset pater si dal původně tři minuty, asi šest minut a dvacet sekund si dal na 20. patro, zhruba v polovině si už ale vytvořil proti plánu zhruba 20 sekund náskok. Sportovec řekl, že trochu obtížněji se mu skákalo v nižších kancelářských patrech, kde bylo více teplo, v horních patrech to podle něj bylo příjemnější.

Sportovec z polského Řešova zatím vystoupal například na Willis Tower v Chicagu, Tchaj-pej 101 na Tchaj-wanu, Shanghai World Financial Center v Číně, Eureka Tower v Austrálii a Rose Rayhaan by Rotana v Dubaji. Má na svém kontě rovněž nejvyšší budovy v Polsku, v Rakousku, Německu, Španělsku a na Ukrajině. Je držitelem rekordů v počtu schodů zdolaných na kole (3461 - Willis Tower v Chicagu) a v počtu schodů zdolaných na kole za jednu minutu (119 - Atomium v Bruselu).

Autoři | Foto Patryk POGO Ogorzałek/Herba Team

Štítky az tower, kolo, herba, bike trial

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.