Možnost natočit vlastní rozhlasovou nebo televizní reportáž nebo zažít dobrodružnou expedici dostanou desítky brněnských dětí. Radní ve středu schválili dva body týkající se podpory neformálního vzdělávání. Děti z brněnských škol tak budou povídat s pamětníky ze svého okolí.
Prvním projektem, který město podpoří částkou 420 tisíc korun, budou Příběhy našich sousedů. Za projektem stojí organizace Post Bellum – Paměť národa. Žáci si za doprovodu učitelů a koordinátorů z Post Bellum na několik měsíců zkusí roli rozhlasových nebo televizních dokumentaristů.
Budou mít za úkol vyzpovídat pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Nakonec musí vystoupit před publikem a výsledky své práce představit veřejnosti a odborné porotě.
„Do projektu se přihlásilo 14 základních škol, což znamená přibližně 100 zainteresovaných žáků, kteří se budou vzdělávat v našich moderních dějinách. Projekt Příběhy našich sousedů by měl přispět k mezigeneračnímu porozumění a také ke znalosti místních dějin,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.
Projekt The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation (DofE), na který město přispěje částkou 522 tisíc korun, se bude zase zabývat komplexním rozvojem mladých lidí ve věku 13 až 24 let.
Děti budou vedeni k rozmanitým volnočasovým aktivitám, koordinátoři jim budou pomáhat při získávání dovedností pro budoucí život a kariéru prostřednictvím rozvíjení talentu, sportovních aktivit, dobrovolnické činnosti a závěrečné dobrodružné expedice.