Agronomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně má před sebou dva klíčové úkoly, které budou v budoucnu určovat směr výzkumu. Podle rektorky Danuše Nerudové je potřeba nakrmit v budoucnu deset miliard lidí a zajistit prosperující zemědělství s ohledem na klimatickou změnu. Novinářům to řekla při zahájení výstavy připomínající 100 let existence fakulty.
Agronomická fakulta se zaměřuje na projekty související právě se změnou klimatu, která se ve střední Evropě projevuje zvyšující se průměrnou teplotou a zvýšeným výskytem extrémních klimatických jevů.
„Zabýváme se hormonální regulací odolnosti organismů vůči nedostatku vody či předpovědní mapou možného úhynu ryb," řekl proděkan Radim Cerkal.
Dalšími projekty jsou například využití nanotechnologií v potravinářských provozech, bioremediace (odstranění nežádoucích látek) kontaminovaných půd a imobilizace těžkých kovů v půdách, studium struktury včelích virů či výzkum nových potravinových doplňků.
„Náš výzkum má přesah i do humánní medicíny. Jde o získávání biologicky aktivních látek z rostlin, které mají zdravotní účinky nebo prodlužují trvanlivost potravinářských výrobků," uvedl Cerkal. Podle něj se vědecko-výzkumný záběr fakulty v posledních letech významně rozšířil díky velkým investicím do infrastruktury.
Brněnská fakulta patří ke třem českým, které připravují odborníky pro zemědělství, další jsou jen v Praze a Českých Budějovicích. „Naším úkolem je více přenášet výsledky výzkumu do praxe, což je bolest většiny českých univerzit. A také chceme nyní mnohem více než dříve investovat do lidí, abychom přivedli špičkové vědce a pedagogy. Zároveň chceme více praxe pro studenty," řekla Nerudová.
Během roku bude fakulta připomínat své výročí například Velikonočním Jarmarkem století, při Jihomoravských dožínkách, při podzimní akci Orba století a Vánočním jarmarku. V červnu také začne v Technickém muzeu v Brně výstava předmětů, tiskovin a fotografií provázejících existenci fakulty.