pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Jeskyňáři se chystají znovu prozkoumat Amatérskou jeskyni. Nejdelší komplex v Česku může ještě něco skrývat

Další objevy v Amatérské jeskyni v Moravském krasu, která je nejdelším jeskynním systémem v ČR, se ještě dají čekat. Jeskyňáři popisují desítky metrů nových chodeb. Chystá se i vydání komplexní mapy celého systému, řekl ČTK předseda speleologické organizace Plánivy Petr Polák, který s kolegy v této oblasti krasu bádá v podzemí. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety.

Bádání v jeskynním systému podle Poláka soustavně pokračuje. „Nyní jde především o výkopové práce, a to za účelem nalezení pokračování chodeb, které jsou zanesené sedimenty vlivem geologického vývoje. Mluvit také můžeme o potápěčských pokusech v zatopených prostorách či o lezení do ještě neprozkoumaných jeskynních komínů," uvedl Polák.

Výkopové práce pokračují

Výkopovými pracemi se ročně odhalí několik desítek nových metrů systému. Záleží ale na tom, zda se jeskyňáři někam prokopou. „Někdy to jsou jen vytěžené kubíky materiálu, které nevedly k žádným objevům. V posledních letech se ale podařily další dílčí objevy, které systém prodloužily o stovky nových metrů," uvedl Polák.

Potápěči objevili šošůvský koridor

Za jedním z největších objevů v posledních letech ale podle něj stál potápěčský výzkum. Jeskyňářům se takto podařil objevit takzvaný šošůvský koridor, který má délku více než kilometr. Badatelům však v nových objevech pomáhá i sucho v posledních několika letech, které snížilo hladinu vody v zatopených částech. „Například v roce 2017 se takto podařilo zmapovat prostory, které jsou normálně zatopené, ale díky poklesu vody byly na suchu. Opět šlo o nějaké stovky metrů," uvedl Polák.

V Amatérské jeskyni aktivně působí tři skupiny České speleologické společnosti, dohromady 20 až 30 lidí. Výzkumy tam podle Poláka ale dělá třeba i Univerzita Karlova, hydrometeorologický ústav či Česká geologická služba, věnují se odběru vzorků skapových vod nebo klimatickým měřením.

Chystá se také vydání komplexní mapy celého systému. „Ucelený a detailní popis systému ještě nikdy nevyšel. Jeho vydání je v plánu asi v roce 2020," uvedl Polák. Doplnil, že na podzim se chystají dny otevřených dveří v jeskyni, plánuje se i výstava.

Prozkoumaných čtyřicet kilometrů

Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která je v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 50 lety, 18. ledna 1969. V krasu je více než 1100 jeskyní. Trvale zpřístupněno je jen pět z nich. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně spojené s propastí Macocha. Ročně si je prohlédne 200.000 turistů z celého světa. Atrakcí Punkevních jeskyní je plavba po podzemní řece.

Autoři | Foto Jan Netopejr Moravec

Štítky amatérská jeskyně

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.