Cizinci se budou na Masarykově univerzitě učit v následujících čtyřech týdnech česky. V pondělí začal 51. běh Letní školy slovanských studií, potrvá do 18. srpna. Letos je to 25 let od vzniku kabinetu. Tento ročník se do kurzu přihlásilo 135 studentů ze 36 zemí světa. Na Filozofické fakultě se tak v pondělí na slavnostním zahájení sešli studenti například z Japonska, Slovinska, Rumunska či Sýrie.
Účastníci obdrželi stipendium ministerstva školství nebo Kabinetu češtiny pro cizince, někteří si kurz zaplatili sami. Patří mezi ně lidé všech věkových kategorií. „Nejstarším účastníkem je student s rokem narození 1949, nejmladší se narodil v roce 2002," řekla vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince a ředitelka letní školy Eva Rusinová.
Studenty rozdělili do 10 skupin podle stupně pokročilosti. Vyučovat se bude pět hodin denně od pondělí do soboty. Kurzy povede 15 lektorů. Nabídka dopoledních kurzů a odpoledních přednášek a besed o české literatuře či kultuře je doplněna také zábavným programem.
„Na večerní hodiny jsme připravili filmový klub, kondiční cvičení, hodiny tance a zpěvu a také autorské čtení básníka a překladatele Tomáše Míky," řekla Rusinová.
Připraveny jsou i páteční a nedělní exkurze, které zájemce zavedou například do Beskyd, Javoříčských jeskyní, Prahy nebo Olomouce. Navštívit mohou třeba i pivovar v Černé Hoře.
Kabinet češtiny pro cizince vznikl v roce 1993 a převzal správu Letní školy slovanských (bohemistických) studií. Vede krátkodobé i dlouhodobé kurzy pro cizince. Podléhá filozofické fakultě, která příští rok spolu s celou Masarykovou univerzitou oslaví 100. výročí založení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.