Koniklece na Kamenném vrchu, jedna z přírodních atrakcí jarního Brna, jsou v plném květu. Kdo chce vidět svahy poseté chlupatými fialovými kvítky, by ale neměl otálet a využít k návštěvě rezervace nejbližší dny, doporučuje ředitelka ekologického sdružení Rezekvítek Tereza Žižková. Koniklece postupně začnou uvadat.
„Tento víkend je za pět minut dvanáct. Teď je to nejmodrofialovější jaké může být, pak to začne postupně odkvétat," řekla ČTK Žižková. Rychlost ukončení koniklecové sezony může ještě ovlivnit počasí. Později v dubnu už lidé v přírodní rezervaci najdou spíše jen osamocené květy.
Žižková zároveň prosí návštěvníky, aby chodili po cestičkách a mezi koniklece nešlapali nebo na ně nelehali, když si chtějí pořídit fotku. Ohroženým rostlinám má pomoct i oprava plotu v jižní části rezervace.„Spodní část byla léta letoucí zahrazená a nějaký vandal to odlomil a udělal spodní cíp průchozí. Cestičky se zvětšily a došlo tam k rapidnímu úbytku konikleců," uvedla Žižková.
Rostlinám neprospívá ani venčení psů. „Jak tekuté, tak tuhé exkrementy psů nepodporují růst konikleců, protože ty jsou zvyklé na chudší půdu. V momentě, kdy se tam objeví množství exkrementů, tak už to začíná být problém," uvedla Žižková. Psi vstup zakázaný nemají. Členové Rezekvítku, který se o rezervaci dlouhodobě stará, by však ocenili, kdyby je lidé na louku nevodili.
Přírodní rezervace Kamenný vrch letos slaví 40 let od vyhlášení. Roste v ní asi 50.000 konikleců velkokvětých a další ohrožené druhy, například černohlávek velkokvětý, dřín obecný, len tenkolistý nebo violka písečná. V rezervaci se začíná rozšiřovat také koniklec luční.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.