Volby v městské části Brno-sever jsou neplatné, budou se proto opakovat, rozhodl Krajský soud v Brně. Soud považuje za dokázané, že desítky Romů přišly volit starostu městské části Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma.
Podle soudu tak Romové nešli k volbám svobodně. Vyplývá to z usnesení soudu. Stěžovatel a lidovecký zastupitel Petr Hladík verdikt vítá.
Podle něj má smysl se ozvat proti něčemu, co je mimo zákon, novinářům řekl. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky je to zatím jediná úspěšná stížnost na komunální volby v celém Česku.
Nové volby budou v části Brno-sever podle vnitra vyhlášeny nejpozději v březnu. Voleb do zastupitelstva Brna se to ale nedotkne, u nich soud potvrdil platnost. Podle vnitra zatím nikdo jiný se stížností proti říjnovým volbám neuspěl, řekl Řepka. Soudy musí o stížnostech rozhodnout do pátku. Již oznámily, že asi v půlce krajů zamítly všechny stížnosti a v ostatních regionech většinu. V některých případech sice soudy našly chyby, ale ne tak vážné, aby se volby musely opakovat.
Starosta Hakl od počátku odmítá, že by někomu za hlas něco dával nebo sliboval. Hakl včera řekl, že zrušení voleb je nepříjemnou záležitostí pro městskou část, která kvůli tomu bude do dalšího roku vstupovat s rozpočtovým provizoriem. Povede ji totiž stará rada, která už ale nemá zastupitelstvo. Proto nelze schválit nový rozpočet.
Romové, kteří dostali za účast ve volbách náramek jako vstup na zábavu, volili ve 12 okrscích ze 45. "Soud dospěl k názoru, že došlo k uplácení voličů v takové míře, že pokud by se nestalo, nebylo by zastupitelstvo městské části Brno-sever zvoleno tak, jak bylo zvoleno," uvedl soudce David Raus.
První ve volbách v Brně-severu skončilo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty měli lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS.
U soudu hovořilo několik volebních komisařů, jejichž výpovědi se shodovaly. Z hlediska soudu z jejich výslechu vyplynulo, že desítky Romů hovořily o volbě Hakla a někteří z nich spojovali volbu s účastí na zábavě. Akci pro Romy uspořádal Adam Adámek, který prý chtěl Romy jen naučit volit, aby se měli lépe. U soudu Adámek vypověděl, že pro něj bylo důležité, aby Romové k volbám přišli. "Neříkal jsem jim, koho musí volit. Když se mě zeptali, řekl jsem, že já budu volit Hakla a to jim také doporučuju," řekl dříve Adámek. Právě k tomu soud přihlédl. "Romové starostu Hakla fakticky volili. Učinili tak proto, že jim to Adam Adámek doporučil a za účast ve volbách jim slíbil bezplatný vstup na zábavu a konzumaci zdarma," stojí v usnesení. Adámek o verdiktu soudu nevěděl a včera se k němu odmítl vyjádřit.
Verdikt soudu přivítal Hladík. "Jsem rád, že má smysl ozvat se proti něčemu nezákonnému. Za druhé je to pozitivní precedens, že takové způsoby a principy jsou mimo zákon a nemohou se opakovat. Pokud by je někdo použil, soud by porušení zákona prokázal," sdělil Hladík.
Podle Hakla přinese rozhodnutí soudu městské části komplikace. "Do nových voleb zůstává řízení radnice na staré radě. Zastupitelstvo už ale bylo rozpuštěno, a proto nelze schválit rozpočet. Do dalšího roku proto městská část vstoupí v rozpočtovém provizoriu," uvedl Hakl.
Celou záležitost vnímá negativně. "Je nepříjemné, že je to spojované s mou osobou," dodal Hakl. Podle něj nikomu za odevzdání hlasu nic nedával. "Romové mi říkají, že jsem jediný, kdo se o ně stará, že bych měl být dál starosta. Tak jsem jim řekl, že to můžou ovlivnit tím, že mě přijdou volit. Nikomu jsem za to ale nic nesliboval. Nakonec byla v jejich oblastech účast nízká a jsem překvapený, že mě jich volilo tak málo ve srovnání s tím, kolik mi jich říkalo, že mám zůstat starostou," řekl Hakl. Dodal, že není nic špatného na tom se o Romy zajímat a starat se o sociálně slabé občany.
Lídři ostatních stran a uskupení mají na rozhodnutí soudu rozdílný názor. "Opakování voleb jsme navrhovali, protože podle svědků jasně došlo k manipulaci voleb. Měsíc po volbách stranám spadly masky a z některých reakcí lidí cítím, že to berou jako podvod. Náš volební výsledek může být ještě lepší," řekl lídr vítězného Sdružení občanů Lesné Martin Maleček. Jednička za TOP 09 Martin Šrubař si myslí, že nebylo nutné zrušit celé volby. "Opakovat se mohly pouze ve sporných okrscích. Teď budeme čekat na nové volby, nemůže se scházet zastupitelstvo, nelze dělat velká rozhodnutí a z pohledu občana je to pro městskou část špatně," uvedl Šrubař. Rozhodnutí soudu zaznamenala i kandidátka číslo jedna za ANO Barbora Maťáková. "Rozhodnutí soudu bereme na vědomí. Pokud nařídil opakování voleb, jistě k tomu měl důvody," doplnila Maťáková.
Opakované volby se budou konat nejpozději v březnu. "Volby musíme vyhlásit do 30 dnů od doručení rozhodnutí. Samotné volby se pak musí uskutečnit do 90 dnů od jejich vyhlášení," informoval mluvčí ministerstva Řepka. Termín však může být i dřívější. Hakl předpokládá volby zhruba v únoru.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.