Počasí dnes17 °C, zítra19 °C
Úterý 6. června 2023  |  Svátek má Norbert

Zlatý padák pro šéfa pracáku? Postupoval jsem podle zákona, hájí se Jurečka

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Jurečka tak reagoval na informace Mladé fronty Dnes (MfD). Podle ní Najmonovi nabídl mimořádnou odměnu, pokud rezignuje, jinak mu dá špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmon si rozhovor s Jurečkou nahrál. Deník část nahrávky zveřejnil na webu. Jurečka opakovaně uváděl, že je s řízením úřadu nespokojený. Najmona odvolal v polovině února. O okolnosti odvolání se zajímá policie. Na twitteru dnes uvedla, že případ prošetří Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ministr řekl, že je připraven spolupracovat a poskytnout veškeré podklady.

Jurečka novinářům řekl, že o svých výhradách mluvil na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. „Panu generálnímu řediteli jsem opakovaně říkal výtky. Nakonec jsem postupoval podle zákona. Předal jsem mu služební hodnocení, kde jsou shrnuty všechny věci, které jsem mu vytýkal. Jasně odmítám jakékoliv nařčení, že jsem nepostupoval v souladu se zákonem," uvedl ministr. Podle něj služební zákon nabízí dvě možnosti řešení - buď rezignaci dotyčného, nebo nepříznivé hodnocení s odvoláním. Šanon s hodnocením a výhradami šéf resortu ukázal novinářům.

Jurečku kritizovali politici opozičního hnutí ANO. Jeho místopředseda Karel Havlíček řekl, že pokud je Najmonova nahrávka z jednání s Jurečkou autentická, mohl být porušen služební zákon. Podle Havlíčka by měl premiér Petr Fiala (ODS) ministra odvolat. Jurečka výzvy k odvolání či svému odstoupení považuje za "poměrně absurdní". Na svou tiskovou konferenci si přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou fungování úřadu, které psal ministerstvu v minulém volebním období jako premiér lídr ANO Andrej Babiš.

Premiér se ministra ve sporu s odvolaným generálním ředitelem zastal. Dnes dopoledne před svým odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa Jurečka otevřel cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly. Jurečka řekl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o "sérii kontrol" v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek. „Jedna z kontrol probíhá, další začnou v průběhu letošního roku. Zvažujeme i audit vnějším subjektem," uvedl ministr.

Najmon už dřív sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

Hodnocení článku je 56 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook/Marian Jurečka

Štítky Jurečka, KDU-ČSL, Pracovní úřad, Vláda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Marie Glanczová

za co padák? že nezvládli ÚP najednou 200000 ukáček a jejich dávky? Co dělali v Brně? Brali ÚP útokem jak jsme viděli na videu kolikrát? Nebo za to , že byl už za Babiše? Chce se mi blít z této vlády, zejména z traktoristy

Sobota, 25. března 2023, 16:51

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.