Počasí dnes13 °C, zítra13 °C
Pátek 31. března 2023  |  Svátek má Kvido

Na prezidentské volby si stěžovaly stovky lidí. Soudu psal vězeň i Janeček

Nejvyšší správní soud (NSS) dostal v zákonné lhůtě asi čtyři sta stížností na prezidentské volby, výrazně více než v minulosti. Většinou jde o "formulářové" návrhy, podobné obsahem i formou, v nichž jednotliví pisatelé jen doplňují jméno a další identifikační údaje, informovala mluvčí soudu Sylva Dostálová. Lhůta skončila včera, na rozhodnutí má soud patnáct dní. Jasno tedy bude nejpozději 22. února. Před pěti lety soud řešil zhruba sedmdesát podnětů a nevyhověl žádnému.

Mezi stovkami podobných stížností je i několik s odlišným obsahem. V jedné si pisatel stěžuje, že podle něj "spoustě voličů" nebyl včas doručen voličský průkaz, a nemohli proto odevzdat svůj hlas. Několik podání se týká předvolební kampaně. Soud obdržel též návrh týkající se volebního okrsku v Praze-Bohnicích, kde volební komise patrně omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze volby Petra Pavla jeho soupeři Andreji Babišovi.

Jeden návrh podal muž ve výkonu trestu, jenž si přál volit, ale podle svých slov "přes urgence nebyl k volbě prezidenta přizván". Na soud se obrátil také podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na prezidenta, avšak ministerstvo vnitra mu neuznalo dost podpisů a už před volbami se neúspěšně obracel na NSS i Ústavní soud. V novém podnětu uvádí, že mu soudy znemožnily podílet se na správě veřejných záležitostí.

Už před počátkem lhůty obdržel soud dalších více než pět set podání od lidí z celého Česka. Šlo převážně o kopie formulářových návrhů šířených prostřednictvím sociálních sítích. Soud je odmítal pro předčasnost.

„Na zjevně sériová podání odpovídáme stejně sériovými usneseními. Nikdo si nemůže myslet, že hromadnými obsahově stejnými návrhy paralyzuje rozhodování NSS. Je-li návrh předčasný, nestane se včasným, i kdyby byl zopakován tisíckrát," uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Případné další stížnosti, doručené po uplynutí zákonné lhůty, soud odmítne pro opožděnost. Zmeškání lhůty nelze podle zákona prominout.

Na soud se mohou obracet voliči i prezidentští kandidáti, případně jejich podporovatelé z řad občanů i zákonodárců. NSS může zasáhnout jen v případě, že zjištěné pochybení prokazatelně ovlivnilo výsledek voleb.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Archiv Karla Janečka

Štítky ČR, soud, prezident, volby, správní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.