sobota 2. července 2022 Patricie

Stát je od toho, aby v mimořádné situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl Fiala v projevu

Stát je tady od toho, aby v takto mimořádné krizové situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v mimořádném televizním projevu. Vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven a že "společně vše zvládneme". Slíbil, že pokud by v zimě došlo na kritický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností.

Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě, řekl Petr Fiala. Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy - jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko vypne plyn a ropu, řekl premiér. 

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, řekl také Fiala. Do pěti let chce země dosáhnout energetické suverenity. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu. 

„Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny," uvedl ministerský předseda. 

ČR by měla být v budoucnu schopná vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí. 
 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ReproČT24

Štítky Fiala, projev, vláda, hospodářství

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Bohuslav Rosendorf

Nevím jestli podanou rukou pomoci se dá nazvat válka ? Tento psychopat a celá jeho horda krvelačných zločinců musí být souzena soudem pro válečné zločince .

středa, 29. června 2022, 06:29

Ivan Filipec

Fiala neví, kerá bije, jeho výraz značí zděšení a bezradnost. Svádí na Babiše, ten jinou možnost fakticky neměl, Fiala má. Proč z Ruska nakupujeme přes Německo a né přímo?Proč svoji elektřinu nakupujeme přes burzu? Fialova vláda je nejhorší od roku 1946, dělá věci které nemusí a nedělá co by dělat měla. Jsem zděšen, co jejich hloupé mozky vyplodí. Mají sice tituly, ale chybí jim základní selský rozum!!!

pátek, 24. června 2022, 11:01

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.