pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

TOP 09 povede i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, neměla protikandidáta

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, na sněmu v Praze dnes ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku, sněmu se kvůli zhoršené epidemické situaci osobně účastní jen tři desítky delegátů. Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví a zároveň vicepremiéra, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová, která se stala předsedkyní Poslanecké sněmovny, oběma vyjádřila podporu. "Jednoduché to nebude, všichni to víme. Očekávání jsou obrovská, nechceme je zklamat," poznamenala. Stejně jako už před tím čestný předseda Karel Schwarzenberg vyzvala k tomu, aby se zástupci TOP 09 nebáli dělat odvážná rozhodnutí.

Šéfka strany v kandidátském projevu také řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát. Kabinet podle ní převezme "vybrakovanou" státní kasu. Uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se země ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. Pekarová Adamová vyzvala k soudržnosti a k tomu, aby straníci více své kroky vysvětlovali veřejnosti.

Řekla, že strana nepřichází vládnout, ale spravovat ČR. Cílem má podle ní být předat zemi dalším vládám v co nejlepší kondici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Spolu

Štítky ČR, TOP 09, volby, sněm, předseda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.