neděle 13. června 2021 Antonín

Soud v kauze Stoka přehrával odposlechy, Švachula na nich mluví o úplatcích

Krajský soud v Brně dnes při projednávání kauzy údajné korupce na radnici Brna-středu přehrával odposlechy. Jeden z nich zachytil schůzku obžalovaného někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly a spoluobžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho. Podle El-Talabaniho se hovor točil mimo jiné i kolem vybírání úplatků. Hlavní líčení pokračovalo zhruba po dvouměsíční pauze. Pokračovat se bude 26. května, strany navrhly soudu provedení dalších důkazů, především výslechy svědků.

Policie zaznamenala schůzku Švachuly a El-Talabaniho v říjnu 2016 v kavárně v brněnském obchodním centru IBC. Rozhovoru místy nebylo přes kavárenský ruch příliš rozumět, padala ale slova jako vyprání peněz, vyčištění peněz či zprocesování. Spolupracující obviněný podnikatel El-Talabani následně uvedl, že se hovor týkal úplatků při zadávání veřejných zakázek na radnici městské části, tamní správy nemovitostí i vybírání úplatků z městských firem.

Ukazoval mi, jaké stavební firmy ještě nedaly peníze, tak jestli to mám oběhnout," uvedl El-Talabani. Na konci schůzky podle něj Švachula konstatuje, že si to vybere sám. Právě Švachula byl podle obžaloby hlavou organizované skupiny, která vybírala peníze mimo jiné od podnikatelů, kteří chtěli od Brna-středu získat zakázku.

Aktéři se v místy vulgárním hovoru dohadovali i ohledně brněnských tepláren, jak El-Talabani uvedl. Zaběhnutá praxe podle něj fungovala tak, že z tepláren úplatky inkasoval obžalovaný podnikatel Ivan Trunečka, následně šly peníze obžalovanému podnikateli Petru Kaláškovi, dále k El-Talabanimu, který je předával Švachulovi. Podle El-Talabaniho byl ale s Kaláškem odstřižen a z tepláren pak šly peníze jen po ose Trunečka - Švachula. Švachula, Trunečka i Kalášek vinu popírají. Švachula prý jako náhradu za teplárny dal El-Talabanimu tři miliony. „Donesl nějaký bianco šek, že jsem si měl koupit obraz od nějakýho patlala tady z Brna, ten šek byl na 100.000 euro," uvedl El-Talabani.

Švachula k nahrávce uvedl, že na schůzce byl pod tlakem a měl z ní strach, protože se bál o sebe i o rodinu. Už dřív uvedl, že mu El-Talabani vyhrožoval, aby mu sháněl informace z městských firem.

„Téma schůzky a požadavky určoval El-Talabani. Abych měl klid, peníze jsem vybral ze svého účtu a dal jsem mu je," řekl Švachula.

V případu čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy včetně bývalého místostarosty a bývalého radního Brna-středu Švachuly. Podle žalobce je Švachula hlavou skupiny, jež ovlivnila desítky zakázek na radnici. Švachula vinu popírá. Policie se ale zabývá i dalšími větvemi případu, stíhá celkem 50 lidí či firem.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Archiv Hnutí Ano

Štítky ČR, soud, správa, korupce, Brno, švachula, stoka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.