neděle 25. září 2022 Zlata

Znojemskému festivalu přálo počasí, posluchače nejvíc lákal Dyk

Jako úspěšný hodnotí pořadatelé devátý ročník Hudebního festivalu Znojmo. Věnovali jej italské hudbě a díky teplému počasí lidé zakusili i téměř italskou atmosféru. Na jednotlivé akce přišlo podle předběžného odhadu 14.000 až 15.000 návštěvníků, podobně jako v minulých letech. Příští ročník pořadatelé zasvětí české hudbě s francouzským prvkem, řekl dnes prezident festivalu Jiří Ludvík.

Za vrchol letošní přehlídky považuje Ludvík scénické provedení milostných a válečných madrigalů Claudia Monteverdiho nazvané Combattimento - víra, láska, naděje. Letní inscenace ve festivalové produkci patří ke každoročním znojemským specialitám. "Jsme jediný český festival, který tímto způsobem pracuje," uvedl Ludvík.

Nejvíce lidí přilákalo vystoupení Vojtěcha Dyka s B-Side Bandem pod širým nebem v klášteře Louka. Přišlo asi 2000 lidí, což z Dykova koncertu udělalo nejúspěšnější večer v dosavadní historii znojemské přehlídky. Zájem dále poutali slavní britští The King's Singers, kteří vedli tvůrčí dílnu a také samostatně vystoupili. "Byl to zážitek jako z jiné planety. Jsou opravdu jiní než ostatní vokální ansámbly," řekl Ludvík.

Tradiční součástí festivalu je operní recitál Pavlíny Senić, jehož výtěžek poslouží na rekonstrukci banketního sálu zámku v Uherčicích. Tentokrát se vybralo 63.100 korun. Na festivalu zahráli také houslista Pavel Šporcl a cimbalistka Zuzana Lapčíková.

Znojemská přehlídka těží z vinařské tradice regionu. Každý festivalový koncert proto doprovází degustace vín místních vinařů. Zároveň se pořadatelé snaží objevovat v historickém centru Znojma i jeho okolí nové prostory pro festivalové akce. Už nyní hledají zajímavá místa pro příští rok.

Zdroj ČTK

Štítky festival, hudba, Znojmo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.