sobota 23. října 2021 Teodor

V Brně začal Týden romské kultury

Vázáním stužek na strom tolerance v parku Lužánky začal dnes v Brně Týden romské kultury, který potrvá do soboty. Akce se koná v rámci oslav Mezinárodního dne Romů, který je 8. dubna. Poprvé v se oslavy prodlouží z jednoho dne na celý týden.

Romové mohou slavit svátek hudbou, výtvarným uměním, setkáváním a zábavou, informovala jedna z organizátorek Alica Heráková.

Vázání stužek na strom tolerance bylo symbolickým počinem, směřujícím k otázkám soužití. "Loni se uskutečnily různé protiromské pochody, a proto jsme celou akci protáhli na týden. Chceme tím na vše upozornit a přitáhnout pozornost médií i veřejnosti," uvedla Heráková. Podle ní je týden možností, jak se Romové identifikují, užívají si kulturu a oslavují, že jsou Romové, aniž by byla akce spojená se strachem. "Je to krok i k českým lidem, kteří se ke všem akcím mohou připojit," sdělila Heráková.

V úterý, na Mezinárodní den Romů, začne výstava s názvem Cikánský mýtus. "Výstava pohlednic a dobových fotografií odhaluje protiklad mezi autentickým zobrazením života Romů a stereotypy, které si o nich vytvářela majorita," uvedla Heráková. Výstava bude zahájena v 16:00 v Muzeu romské kultury.

Ve středu se tam uskuteční přehlídka nové značky Gypsy mama, která spojuje současnou módu s prvky tradičního romského odívání.

Ve čtvrtek je na programu Den otevřených dveří Muzea romské kultury a organizace IQ Roma servis.

"Pátek bude ve znamení živé knihovny a nové výstavy IQ Roma servisu. V Domě pánů z Lipé si lidé budou moct poslechnout silné příběhy romských osobností včetně bývalé reprezentantky Československa ve sportovní gymnastice Dany Beránkové," doplnila Heráková. Týdenní oslavy vyvrcholí v sobotu plesem v kulturním domě Musilka.

K většímu pochopení romské kultury vyzýval v našem rozhovoru i spoluautor soutěžní práce v rámci projektu Achillova data, Ladislav Zibura.

Zdorj ČTK

Štítky romové, kultura, týden, Brno, zprávy, akce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.