čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

V Brně dnes oslavil 85. narozeniny spisovatel Pavel Kohout

V brněnském divadle Husa na provázku dnes oslavil 85. narozeniny český spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Organizátoři, majitelé nakladatelství Větrné mlýny, pro něj navečer přichystali mimo jiné i jedno divadelní představení a od letoška do roku 2017 mají v plánu vydávat sebrané spisy, řekl zástupce šéfredaktora Pavel Řehořík.

Ke Kohoutovu jubileu připravilo zvláštní akci i Moravské zemské muzeum. V neděli od 10:00 do 13:00 se uskuteční komentovaná prohlídka nově budovaného Archivu kulturních dějin 20. století, jehož významnou součástí je i archiv Pavla Kohouta a manželky Jeleny Mašínové. Nachází se v objektu muzea v Hudcově ulici v Brně-Medlánkách.

Na oslavu dnes dorazili například spisovatelští kolegové Ivan Klíma, Milan Uhde, Karel Steigerwald či novinářka Lída Rakušanová.

K dnešním narozeninám už Větrné mlýny přichystaly první dva svazky sebraných spisů, a to romány Katyně a Sněžím. "Celkem by mělo vyjít dvacet svazků, každý rok čtyři. Vždy tři romány a jedna hra, jednou to budou fejetony. Letos ještě vyjde román Z deníku kontrarevolucionáře a kniha aktovek Šest&Sex," sdělil Řehořík.

Kohout se narodil v roce 1928 v Praze, vystudoval estetiku a divadelní vědu na Karlově univerzitě. V letech 1949 až 1950 pobýval na velvyslanectví v Moskvě a následující dvě léta byl šéfredaktorem Dikobrazu. Patřil mezi prominentní autory v 50. letech a ke "kulturnímu kádru" komunistické strany. Ve druhé polovině 60. let byl jedním z představitelů nonkonformního proudu v české literatuře a v roce 1968 protagonista pražského jara. Za tehdejší postoje a činnost v Chartě 77 byl vypovězen z Československa. Po roce 1979 žil v Rakousku. Od sametové revoluce se věnuje kulturním vztahům mezi Českou republikou a německy mluvícími státy. Žije střídavě ve Vídni, Praze a na Sázavě. Jeho dramatické adaptace a divadelní hry uvedly na scény
v řadě zemí celého světa.

Zdroj ČTK

Štítky Pavel Kohout, narozeniny, oslava, Husa na provázku, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.