Tři víkendové premiéry brněnských divadel

Čarokraj v Janáčkově divadle, Skleněný pokoj na Činoherní scéně Městského divadla Brno a do třetice ADAM 2.0 ve studiu Marta JAMU jsou premiéry, které tyto divadelní scény připravily divákům postupně od pátku do neděle.

Už dnes večer je na programu opera Čarokraj, jejímž autorem a zároveň dirigentem je Marko Ivanovič.  Přenese diváka do říše bájných a fantastických bytostí. Poprvé o ní pojednal před téměř čtyřiceti lety britský cestovatel, přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell ve své knize Mluvící balík.

Vylíčil v ní cestu do prapodivné země, kde žijí fantastičtí tvorové i netvorové, zvířata i zvířátka, rostou neobyčejné stromy a květiny neuvěřitelných tvarů a barev a kde panují zvláštní přírodní zákony.

Tajný vchod do této úžasné říše tehdy objevil v řeckých horách, kde podle dávného bájesloví tyto fascinující bytosti kdysi žily. V roce 2009 vznikl nezávislý tým průzkumníků a ba¬datelů, který pod vedením mytologů Marka Ivanoviće a bratrů Petra a Matěje Formanových hledal do Čarokraje vstup.

S velkou slávou ho tehdy našli v podzemí pražského Národního divadla a nyní bude tento svět objeven také v Brně.

Vstoupit do Čarokraje bude možné dvěma způsoby. Buď klasickou cestou přes hlavní vchod do Janáčkova divadla, nebo tajemným podzemním světem. Průzkumná cesta podzemím začíná u vchodu pro zaměstnance.

Na svoji premiéru zve i Městské divadlo Brno. Román britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj zaujal tématem ředitele divadla Stanislava Mošu, který je autorem divadelní adaptace a zároveň režisérem jejího nastudování. Na jevišti Činoherní scény bude Skleněný pokoj uveden ve světové premiéře v sobotu 7. února.

Představuje nám osudy Liesel a Viktora Landauerových, kterým slavný architekt postaví moderní vilu s ohromným skleněným pokojem. Vila vejde do dějin architektury jako vila Tugendhat.

Autor se zabývá odvěkým lidským tématem o hledání štěstí. Zdá se, že k němu dvěma bohatým manželům obdařeným zdravými dětmi nic neschází, ale jak to v životě bývá, není tomu tak. Jejich osobní život se stává hlavním hrdinou v onom „skleněném pokoji“, fenoménu světové architektury, kolem něhož procházejí evropské dějiny od třicátých až do devadesátých let minulého století.

Studio Marta přichází s autorskou inscenací ADAM 2.0. Činoherní scéna JAMU uvede její premiéru v neděli 8. února. Nezvyklý scénický projekt inspirovaný hnutím tzv. transhumanismu je absolventským projektem studentů herectví z ateliéru Oxany Smilkové.

Scénář je dílem režiséra Matyáše Dlaba a dramaturga Otto Kauppinena z ateliéru Petra Oslzlého a Ivo Krobota na Divadelní fakultě JAMU.

Inscenace ADAM 2.0 se zabývá tématem, které se na první pohled zdá být neobvyklé a jakoby vypadlo ze žánru science-fiction. Nejde tu však jenom o filozoficko-vědecký směr zabývající se vylepšováním člověka, ale také o téma dotýkající se bezprostředně našich životů.

Zhruba stominutová inscenace je kombinací více žánrů. Kombinuje Ikarovo drama s tragickými prvky s příběhem zmrazeného Čecha, který je absurdní groteskou o egoistickém lpění na životě za každou cenu.

Foto: Čarokraj (Národní divadlo Brno)
         Skleněný pokoj (Městské divadlo Brno)
         ADAM 2.0  (JAMU)

 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky premiéra, Městské divadlo Brno, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, divadlo, Janáčkovo divadlo, Petr Oslzlý, Gerald Durrell, Marko Ivanović, Matěj Forman, Simon Mawer, Stanislav Moša, Ivo Krobot

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.