neděle 24. října 2021 Nina

Repertoár Národního divadla Brno rozšířila opera Maria di Rohan

Repertoár Národního divadla Brno v pátek rozšířila málo hrávaná opera Gaetanna Donizettiho Maria di Rohan. Dramatický příběh patřil inscenační tým náročnou výpravou plnou pestrých barev, symbolických výtvarných prvků a hravých detailů. Po páteční premiéře je do konce sezony na programu ještě šest repríz.

Pro titulní úlohu získalo Národní divadlo Brno slovenskou pěvkyni Lubicu Vargicovou, která zpívala také v Metropolitní opeře v New Yorku a po celém světě patří k žádaným představitelkám rolí v Donizettiho operách. Skladatel klade na pěvce značné nároky, jeho belcantové árie vyžadují virtuozitu. V premiérovém obsazení doplnil Vargicovou José Manuel jako Riccardo, hrabě z Chalais.

Inscenaci v Brně rozpracovala rakouská režisérka Barbara Klimová, jež ve své koncepci zdůraznila pohádkový výklad opery a protiklad pořádku a chaosu. Od účinkujících žádala expresivní, pohybové vyjádření psychologie postav. Kvůli zdravotní indispozici Klimové ale inscenaci dovedla k premiéře režisérka Linda Keprtová.

Autorkou scény a kostýmů je Veronika Stembergerová. První jednání podle ní může svými pestrými barvami připomínat pop-art, zatímco druhé je spíše smutné a zasněné, laděné do bílé barvy. Dominantním prvkem posledního dějství, které je zasazeno do strašidelného lesa, je otevřená tlama vlka v nadživotní velikosti.

Ital Donizetti je autorem více než sedmdesáti děl se zpěvnými melodiemi, dramatickou hudbou a vysokými nároky na pěvce. Děj opery Maria di Rohan tvoří tragicky končící milostné dobrodružství z doby vlády francouzského krále Ludvíka XIII.

Zdroj ČTK

Štítky národní, divadlo, brno, maria, di, rohan, opera

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.