středa 20. října 2021 Vendelín

Program pátého ročníku Divadelního světa Brno stojí na komediích

Především na komediích z nabídky českých a moravských scén stojí program pátého ročníku brněnské přehlídky Divadelní svět. Hlavní programovou linii věnovali pořadatelé tvorbě filmaře a dramatika Woodyho Allena. Značná část festivalového dění se od 6. do 13. června odehraje pod širým nebem, na náměstích a v parcích, řekli dnes novinářům pořadatelé.

Program festivalu každoročně sestavuje jedno ze čtyř pořádajících divadel, které zřizuje město Brno. Organizátoři mají k dispozici desetimilionový rozpočet. Letos přišla řada na Divadlo Radost. Jeho umělecký šéf Vlastimil Peška vsadil především na smích, divácky vděčné inscenace a známé tváře českých jevišť. "Divadlo se dělá především pro diváky, a tento festival je
z mého pohledu takto připraven,"
uvedl Peška.

Podle Pešky by bylo vhodné, kdyby se dramaturgie Divadelního světa ustálila ve čtyřletém cyklu a kdyby každé z divadel vtisklo svým ročníkům určité programové zaměření. V případě Divadla Radost by to byla komedie, u Městského divadla zase muzikál. Festival, jemuž kritici v uplynulých letech vyčítali nejasný profil, dále pořádají Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno, a to vždy ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna.

Allenovskou linii festivalu tvoří například Sex noci svatojánské v podání Divadla pod Palmovkou, Zahraj to znovu, Same v nastudování Divadla na Jezerce a 2xWoody Allen Divadla Bez zábradlí. Zahajovací představení připraví režisér Peška na motivy Allenova filmu Mocná Afrodité. Osobní účast amerického umělce se vyjednat nepodařilo. 

Mahenovu činohru obsadí při festivalu pražský soubor La Putyka. Uvede tam dvě inscenace, atraktivní především díky používání akrobatických prvků nového cirkusu. V parku na Kraví hoře vyroste speciální stan pro Obludárium Divadla bratří Formanů. Festival uzavře Slavnost masek, která vnese do centra města karnevalový rej.

Předprodej vstupenek na festival začal 2. února, v nabídce postupně přibývají nové inscenace. Lístky prodávají jednotlivá brněnská divadla, která se na festivalu podílejí, stejně jako Turistické informační centrum města Brna.

Zdroj ČTK

Štítky Divadelní svět Brno, festival, divadlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.