Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Opera Prodaná nevěsta je připravována v komiksovém stylu

Netradiční pojetí Prodané nevěsty slibuje nová inscenace, která vzniká v Komorní opeře Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mladí umělci ji ztvární v komiksovém stylu. Premiéra bude 23. března v Divadle na Orlí.

Režisér David Kříž, že dílo skladatele Bedřicha Smetany a libretisty Karla Sabiny pojímá jako příběh o jedné vyhrané bitvě ve válce lásky proti konvenci.

„Operu uvedeme ve zcela nové hudebně dramaturgické verzi s mluvenými texty, které nahradily recitativy. Naší snahou je hrát Prodanou nevěstu ve svěžím vyprávěcím principu, podpořeném specifickou scénografií s multimediálními prvky,“ uvedl Kříž.

Komiksové pojetí se projevuje například ve výrazně barevných kostýmech mladé uzbecké scénografky Anastasije Čaplenkové a v projekcích, které rámují celý děj. Herci si museli částečně osvojit také stylizované pohyby odpovídající komiksovému rázu představení.

Divadelníci ale nijak výrazně neměnili časové ani prostorové zakotvení Prodané nevěsty. Příběh zamilované dvojice, jíž ve štěstí brání závazek otců, ponechali na českém venkově a v minulé době, nespecifikované přesným letopočtem.

Inscenaci zpestří kostýmy postav komediantů a medvěda, inspirované filmovou pohádkou Mrazík.

Hudební složka představení vychází z první verze Prodané nevěsty z roku 1866. V ní ještě nebyly zpívané recitativy ani taneční čísla a skladatel ji označil jako komickou zpěvohru, uvedl dirigent Gabriel Rovňák.

Úspěšnou Prodanou nevěstu v režii Ondřeje Havelky má na repertoáru také Národní divadlo Brno. Nehrává se však příliš často. V této sezoně už je na programu pouze jedna červnová repríza, příznivci se české národní opery znovu dočkají až v listopadu.

Studenti z Janáčkovy akademie múzických umění mají zatím v plánu celkem čtyři březnová uvedení své komiksové verze.

Zdroj: ČTK
Foto: divadlonaorli.jamu.cz

Štítky divadlo, školy, opera, Hudební fakulta, Janáčkova akademie múzických umění, Prodaná nevěsta, Brno, styl, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Divadlo na Orlí, Bedřich Smetana, Karel Sabina, Ondřej Havelka, Národní divadlo Brno, Mrazík, představení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Opera Prodaná nevěsta je připravována v komiksovém stylu  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.