neděle 24. října 2021 Nina

Moravská galerie zruší od prosince vstupné do stálých expozic

Moravská galerie v Brně zruší od začátku prosince vstupné do svých stálých expozic. K podobnému kroku patrně přistoupí jako první veřejné muzeum v Česku. Změna se týká expozice moderního umění v Pražákově paláci, starého umění v Místodržitelském paláci a užitého umění v Uměleckoprůmyslovém muzeu, řekla dnes mluvčí galerie Martina Vašková.

Dosud museli zájemci o prohlídku stálých expozic zaplatit 60 korun, zlevněné vstupné činí 30 korun. Nadále bude galerie vybírat vstupné na krátkodobé výstavy, které představují hlavní návštěvnický magnet. Moravská galerie loni zaznamenala celkem 121.090 vstupů, a to včetně doprovodných akcí, vzdělávacích programů a muzejní noci. Stálé expozice si prohlédlo 9426 návštěvníků, dočasné výstavy 53.812 lidí.

"Od zrušení vstupného očekáváme razantní nárůst návštěvnosti, ale také chceme, aby v Brně bylo umění dostupnější pro všechny," uvedl ředitel galerie Jan Press, který při svém rozhodnutí vycházel z příkladu londýnských muzeí a galerií.

"K výraznější návštěvnosti a k tomu, aby lidé déle setrvali v Moravské galerii, pomohou i další změny, které chystáme — v příštím roce plánujeme otevřít dvě nové kavárny v Pražákově i Místodržitelském paláci a také výrazně rozšířit muzejní obchody," doplnil Press. Právě kvůli rozhodnutí ukončit provoz tradiční kavárny Podobrazy v Místodržitelském paláci čelil Press kritice části veřejnosti. Argumentoval tím, že jazzová kavárna orientovaná hlavně na mladé návštěvníky nesplňuje nároky na moderní muzejní podnik.

Stálé sbírky Moravské galerie ve třech brněnských palácích skrývají četné umělecké poklady z různých dob. Ústředním dílem expozice starého umění je obraz Petera Paula Rubense Hlava Medúsy, návštěvníci zhlédnou také plátna Lucase Cranacha či Franze Antona Maulbertsche. Bohatě je ve sbírkách galerie zastoupena česká moderna a meziválečná avantgarda, a to třeba v
dílech Františka Foltýna, Antonína Procházky, Václava Špály, Emila Filly či Josefa Čapka.

Návštěvníci stálých expozic mohou od prosince přispět na činnost největšího muzea umění v Česku alespoň symbolickým příspěvkem podle vlastní úvahy. Zrušení vstupného ve stálých expozicích se netýká dalších dvou budov, které Moravské galerie spravuje. Jurkovičovu vilu v Žabovřeskách a Rodný dům Josefa Hoffmanna v Brtnici u Jihlavy si tak i nadále prohlédnou jen platící návštěvníci.

Zdroj ČTK

Štítky Moravská galerie, stálé expozice, vstupné, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.