sobota 23. října 2021 Teodor

Mahenovo divadlo uvede premiéru hry Bůh masakru

Hru o lidských maskách ve společnosti a rozličných manželských problémech s názvem Bůh masakru uvede v pátek Mahenovo divadlo v Brně. Tragikomický příběh francouzské autorky Yasminy Rezy zrežírovaný Milanem Schejbalem vypráví o dvou rodičovských párech, které chtějí v poklidu vyřešit šarvátku mezi svými syny. Stačí však málo, aby veškerá kultivovanost ustoupila stranou a u všech čtyř postav se objeví problémy, řekla dnes novinářům dramaturgyně Ilona Smejkalová.

"Příběh je o rvačce dvou jedenáctiletých chlapců v parku, přičemž jeden druhého poraní. Když se rodiče obou hochů setkávají, aby v přátelské atmosféře sepsali hlášení pro pojišťovnu, stačí jediné nevhodné slovo a vše se změní," uvedla Smejkalová.

Rodiče v úvodu řeší vše v poklidu. "Záhy se jejich maska změní a nastanou opravdu děsuplné situace," nastínila děj Smejkalová. Podle ní se každý, kdo žije nebo s někým žil, může v inscenaci v některých okamžicích poznat. "Jedna z hlavních postav dokonce říká, že nejstrašlivější zkouška, kterou Bůh na lidstvo seslal, je život v páru," řekla Smejkalová. 

"Autorka Yasmina Reza umí umně zachytit principy toho, na co si všichni hrajeme, když na společenské úrovni řešíme problém. Hra vypovídá o milých a usměvavých maskách lidí. Když ji ale odhodí, umí se chovat brutálně," doplnila Smejkalová.

Inscenace nabídne hned čtyři hlavní herecké role. Rodiče si zahrají Tereza Groszmannová, Petr Bláha, Klára Apolenářová a Petr Halberstadt. 

Yasmina Reza je současná francouzská autorka. "Píše o docela banálních zápletkách, ale obsahují zajímavé momenty s hlubokými symboly a vše je okořeněno úžasným humorem," poznamenala dramaturgyně Helena Michková.

Zdroj ČTK

Štítky Mahenovo divadlo, kultura, Brno, hra, Bůh masakru, zprávy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.