čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Husa na provázku oslaví 45 let existence devítidenním festivalem

Brněnská Husa na provázku oslaví 45 let existence dalším ročníkem nepravidelného festivalu Divadlo v pohybu, tentokrát pod titulem Duha v Brně. V devíti dnech od 21. do 29. září se na různých místech uskuteční 45 akcí. Divadlo svým příznivcům nabídne průřez aktuální tvorbou, připomene české i zahraniční projekty, stejně jako osobnosti, které souborem prošly nebo jej ovlivnily.

Začátek festivalu věnovali pořadatelé klaunům a klaunerii. "Základním tónem celého dne bude gag, komediální herectví - a vůbec všechny atributy klaunství," řekl dnes novinářům dramaturg Miroslav Oščatka. V představení Mínus dva vystoupí Milan Lasica a Boleslav Polívka, jeden ze symbolů slavné éry Husy na provázku. Polívka se jako host objeví také v derniéře "provázkovské" inscenace Trosečník III.

Nejrozsáhlejší program nabídne festival v neděli 22. září v Domě umění a Domě pánů z Fanalu, tedy v bývalém a současném sídle divadla. "Rozhodli jsme se sezvat všechny významné osobnosti, které divadlem prošly. Rozeslali jsme několik stovek dopisů, asi 100 lidí odpovědělo, že by to s námi rádi zažili," řekl umělecký šéf Vladimír Morávek. Pamětníci budou hovořit o všech uplynulých sezonách - každá dostane desetiminutový prostor. Dramaturg Oščatka slibuje mimořádný projekt a "dvanáctihodinový vřící kotel".

V dalších dnech přehlídka zavítá třeba do pavilonu Anthropos a vily Tugendhat. Pátý den zahájí happening k přejmenování uličky nedaleko divadla podle dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla. Následuje debata krajských volebních lídrů ČSSD a ODS Bohuslava Sobotky a Petra Fialy.

Závěr festivalu se ponese v duchu díla bratří Čapků. V sobotu 28. září začne v Huse na provázku výstava Svět podle Čapka. Ve foyer se tak objeví autentický pracovní stůl Karla Čapka. Večer pak soubor uvede svou verzi hry Ze života hmyzu. O den později, v poslední den přehlídky, následují další čapkovské inscenace Dášeňka, Trapná muka a Hordubal. Definitivní tečku za přehlídkou udělá přípitek 45 litry šampaňského.

Zdroj ČTK

Štítky divadlo, Husa na provázku, Brno, výročí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.