Pět studentů dostalo ocenění v podobě sošky Marta na 27. ročníku brněnského festivalu divadelních škol s názvem Setkání/Encounter. Dva byli z Polska a po jednom z Rakouska, Chorvatska a Švýcarska.
Festival trval pět dní a zúčastnilo se ho asi 200 vysokoškolských studentů ze 13 uměleckých akademií z celého světa. V tiskové zprávě to sdělil Luboš Mareček, mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, která festival pořádá.
Studenti se představili v Divadle na Orlí, Husa na provázku, v divadelním studiu Marta nebo v Hadivadle. Jejich výkony na nesoutěžní přehlídce hodnotila osmičlenná porota. Sošku si odnesla Wronika Kowalská z divadelní akademie v Krakově, která se prezentovala autorským projektem nazvaným Do hloubky sestaveným z polských lidových písní.
"Ocenili jsme schopnost prostřednictvím zpěvu a hudby vyprávět příběhy, vytvořit různé charaktery a s podmanivou silou převést tradici v současnost," uvedla porotkyně Alena Zemančíková. Bodovala také polská Národní filmová, televizní a divadelní škola v Lodži. Herec z této akademie Maciej Musiałowski získal ocenění za udržení náročné fyzické stylizace v roli Huwa v lodžské inscenaci Ďábel v něm.
Odvážný a riskantní herecký výkon zobrazující charakter a emoce postavy ohodnotila porota v případě Maxe Gindorfa z rakouské školy Max Reinhardt Seminar, která do Brna přijela s inscenací Faedřina láska. Porotkyni Kamilu Polívkovou zaujal mladý režisér Hrvoje Korbar z chorvatské divadelní akademie v Záhřebu.
„Martu jsme mu udělili za rozvíjení vlastního divadelního jazyka s využitím abstraktních minimalistických prostředků a dosažení komplexnosti i jemných nuancí v rámci vyprávění příběhu Kafkovy Proměny," uvedla Polívková.
Porotce Péter Forgács zase ocenil herce Santiaga Bello za upřímný, pravdivý a radostný způsob předvedení inovativního a originálního tvaru v případě inscenace Nespavost. S ní na festival přijela švýcarská Theatre Academy Dimitri z malého městečka Verscio. Přední světovou přehlídku divadelního školství pořádali studenti brněnské akademie.
Jejím cílem je představit metody a výsledky divadelního školství v různých zemích a zprostředkovat setkání nastupující generace divadelníků mnoha národností. Do Brna přijely divadelní školy z Chorvatska, Izraele, Kolumbie, Moldávie, Polska, Rakouska, Španělska nebo Švýcarska a nechyběly tradičně Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.
„Mezi festivalové nováčky se letos zařadila škola z moldavského Kišiněva a škola z Tel-Avivu. Nakonec se bohužel nedostavili mladí umělci z ohlášeného Iránu," dodal Mareček.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.