Divadlo Husa na provázku uvedlo jednu z nejskandálnějších her v dějinách světového divadla Ubu králem – Svoboda! v hlavních rolích s Miroslavem Donutilem a Ivanou Hloužkovou.
Režisér Vladimír Morávek inscenaci rozehrál v celém divadelním sále, herci se pohybují v hledišti, na schodištích i ochozech. "V té inscenaci se řádí a to představení je o svobodě," uvedl Morávek.
Hlavním hrdinou je fiktivní polský tyran, který se zmocnil trůnu vraždou legitimního krále a nakonec byl vyhnán ze země. Příběh obsahuje výrazné prvky Shakespearových tragédií Macbeth a Hamlet, ale nelze ji pokládat za pouhou parodii na Shakespeara.
Při světové premiéře v pařížském divadle L´Oeuvre roku 1896 vzbudilo pohoršení už první slovo inscenace: Merde (Hovno). „Trvalo 27 minut, než se podařilo utišit diváky, kteří se bouřili a snažili se představení vypískat,“ prozradil režisér Morávek.
Francouzský dramatik Alfred Jarry, který je dnes považovaný za praotce surrealismu, absurdního divadla a avantgardy, shromáždil v inscenaci veškerou směšnost světa. „Tato hra je aktuální ve chvíli, kdy ve společnosti není něco v pořádku,“ řekl režisér.
S výborným načasováním uvedení Krále Ubu souhlasí i představitel hlavní role Miroslav Donutil.„Inscenace je o tom, že se kdokoliv může dostat k moci. A to už dnes víme také,“ dodal Miroslav Donutil, který ztvární otce Ubu.
Otec Ubu je v Donutilově podání nejprve komickou figurkou v zapatlaných podvlékačkách, poté se mění v diktátora nahánějícího hrůzu, aby se nakonec stal troskou, v očích diváků politováníhodnou, avšak stále nelítostnou. Hra podle Donutila ukazuje, že se k moci může dostat za určité shody okolností kdokoliv.
Matku Ubu hraje Ivana Hloužková, držitelka Thálie. Novinářům řekla, že zkoušení vedle Donutila bere jako školu grotesky.
Zavražděného krále, a zároveň také autora frašky Alfreda Jarryho, ztvárnil v Huse na provázku Donutilův syn Martin. S otcem se na jevišti potkával už ve Sluhovi dvou pánů v Národním divadle v Praze a také v "provázkovském"
Amadeovi, kde starší z Donutilů hraje Salieriho, mladší Mozarta.
Král Ubu na přelomu 19. a 20. století vyvolával skandály. Nejprve byl studentskou recesí, poté dostal formu loutkohry, nakonec vznikla činoherní verze. Jarry pak napsal ještě několik pokračování. Podle odborníků předjímal pozdější avantgardní směry, ale i kult osobnosti totalitářů 20. století.
Premiéra byla předem vyprodaná. Rozebrané jsou také vstupenky na nejbližší uvedení v příštím týdnu.
Zdroj: ČTK, MMB
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám