Brněnská vila Tugendhat se přesně před 15 lety ocitla na seznamu světového dědictví UNESCO. Průměrná roční návštěvnost od té doby podle statistik Muzea města Brna stoupla trojnásobně. Přibývá také různorodých kulturních akcí, které využívají mimořádnou atmosféru funkcionalistického klenotu v Černých Polích.
Odborníci na vile Tugendhat oceňují nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály i zasazení do městské krajiny. Architekt Ludwig Mies van der Rohe ji navrhl pro manžele Tugendhatovy. Na svahu s výhledem na Brno vyrostla v letech 1929 a 1930. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu.
Zápis na seznam UNESCO vyžadoval dobrou přípravu, kontakty i načasování. "Náš tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století," uvedla Iveta Černá, současná ředitelka vily spravované Muzeem města Brna. "Kladně hodnocenou součástí nominace byl i příslib, že se vila opraví," dodala Černá. Stavbaři a řemeslníci vilu v letech 2010 až 2012 vrátili do stavu, který se co nejvíce blíží původnímu řešení.
Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zařazení mezi památky UNESCO vile zajišťuje ještě větší mezinárodní prestiž a propagaci, zároveň ale klade větší nároky na její ochranu.
O prohlídku vily je velký zájem, kapacita je však malá a návštěvníci se objednávají předem. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo 9200 lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo 30 tisíc lidí ročně, informoval mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.
Zdroj: ČTK, MMB
Foto: MMB
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.