Retrospektivní výstavou designérského dua Olgoj Chorchoj v Uměleckoprůmyslovém muzeu završuje Moravská galerie v Brně rok 2016, který zasvětila designu. Výstava, jejíž celý název zní OCH! Olgoj Chorchoj: Logika emoce, byla zahájena 9. prosince 2016 a potrvá až do 16. dubna příštího roku.
Bájný jedovatý písečný červ olgoj chorchoj z asijské pouště Gobi vzbuzuje asociace a řadu emocí nejen u mongolských pastevců. V roce 1990 si pojmenování Olgoj Chorchoj zvolili Michal Froněk a Jan Němeček pro své autorské duo a dnes již renomované architektonické a designérské studio.
V polovině 90. let se designéři vydali vlastní uměleckou cestou, kdy k postmoderní hravosti přidali strohé, logičtější formy neomodernismu. Na této bázi pracují se sklem, kovem, dřevem i kompozitními materiály.
Studio má rovněž zvuk v oblasti architektury a urbanismu, kde se mimo jiné zabývá účelným, estetickým a pro život uzpůsobeným propojením interiérů s exteriéry. Michal Froněk a Jan Němeček jsou už teď považováni za klasiky kvalitního českého designu, který reprezentují u nás i v zahraničí.
Design má logiku i emoce
Podobně jako retrospektiva Maxima Velčovského, kterou Uměleckoprůmyslové muzeum hostilo na jaře, nemá být ani ohlédnutí za dosavadní prací studia Olgoj Chorchoj postaveno na pouhém chronologickém přehledu jejich realizací. Napovídá to už název výstavy OCH! i podtitul Logika emocí. „V jednom rozhovoru Michal Froněk a Jan Němeček uvedli, že design se skládá z 80 % racionální úvahy a 20 % emocí. A přestože jejich návrhy vždy zohledňují technologii výroby nebo vlastnosti materiálů, ve finále jsou vizuálně velmi atraktivní, vytříbené a zároveň záměrně vtipné, metaforické a hravé. Na výstavě by rozhodně měla být přítomná radost, ironie, zaujetí, odvaha a velkorysost,“ uvedl jeden z kurátorů Rostislav Koryčánek.
Expozice je rozdělena do samostatných oddílů mapujících historické objekty, které OCH inspirují, postmoderní design dvojice z raných 90. let, neomodernistické formy uplatněné ve sklářských technologiích, nábytkový design či technologicky inovativní a vytříbeně estetickou architekturu. Srovnání umožní také práce vybraných absolventů studia v Ateliéru produktového designu Olgoj Chorchoj na VŠUP.
Zdroj: MMB
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.