Po pohodové svatomartinské atmosféře nastává čas ohlédnutí do minulosti. Jsou události, na které by se nemělo zapomínat. Patří k nim i 17. listopad. Ten nám připomíná období od 28. října do 17. listopadu roku 1939, během kterého byli gestapem pozatýkáni studenti a někteří, včetně Jana Opletala, i zemřeli.
Tyto události připomíná 17. listopadu již tradiční lampionový průvod ulicemi Brna, který začíná na Moravském náměstí a končí zpěvem hymny na Kraví hoře. Během zastávek při průvodu se zavzpomíná na události roku 1939 i následujících let a zapálí se svíčky na památku obětem nacismu. Pokud nemáte vlastní lampion, je možné si ho vyrobit na workshopu. Tento studentský svátek neopomenula ani Masarykova univerzita, během 16. a 17. listopadu je připraven program, který zahrnuje debatu na téma Jak vyléčit fanatika a promítání dokumentu Mustang.
17. listopadu také můžete navštívit Brněnskou káznici na Cejlu. Její historie sahá až do závěrz 18. století, ale je již méně známé, že v průběhu 20. století zde docházelo k popravám politických odpůrců nacismu a komunismu. Den boje za svobodu a demokracii připomene historii objektu a uctí památku obou totalit.
Je dobré zavzpomínat a připomenout si špatné věci, aby se znova neopakovaly. Aby chmurná nálada netrvala celý víkend, dopřejte si kvalitní čokoládu, která je lékem na špatnou náladu. A na Čokoládovém festivalu najdete jen ten nejlepší výběr z čokolád a cukrovinek. Pokud jste milovníci čokolády, mezi 18. a 20. listopadem nesmíte opomenout návštěvu FoodParku na Hybešově.
Náladu rozptýlí i kapela Mňága a Žďorp, která vystoupí 16. listopadu v Sonocentru. Ansámbl z Valašského Meziříčí,se proslavil především skladbou Hodinový hotel, ale jejich další písničky také rozhodně stojí za poslechnutí. I název kapely má stejný původ – slova totiž pochází ze slezského dialektu.
Aneta Krikelová
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.