úterý 7. července 2020 Bohuslava

Zmikunde! Kadle! Válface! Na Šbiplergu jsou Lucemburské opráski

Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Na lidi čekají komiksové příběhy o Lucemburcích – ti se po stovkách let vrací na Špilberk, kde se ukážou v novém světle.

Jak dopadne Karel IV. po noci na Karlštejně, co dostane Zikmund a jakého chce Jošt doopravdy koně? A jak si Zikmund s Joštem rozumí? „Podle toho, jak se zrovna potřebují. Jak to v rodině bývá, když si potřebujete od příbuzných půjčit sekačku na trávu nebo peníze na armádu, snažíte se s nimi vyjít, co to dá, ale někdy je to těžký,“ říká autor oprásků Jaz. 

Překlepy a pravopisné chyby, obrázky jak malované myší, na druhou stranu suchý humor a nečekané pointy – tak by se daly stručně popsat Opráski sčeskí historje. Označit je za naivní je však zcestné. Komiksy vynikají slovními hříčkami a přesmyčkami, odkazují na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Opráski kreslí záhadný autor Jaz, který na veřejnosti vystupuje pouze v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Opráski mají vlastní typický humor a vizuální styl. V kresbách si nelze nevšimnout věrné podoby s lucemburskými panovníky. „Z průzkumů sice nevycházíme, ale nebožtíky si v případě potřeby rovnou vykopáváme sami. Nejvěrnější podoba se nám podařila vystihnout pochopitelně u Zmikunda,“ popisuje Jaz kreslení.

Na výstavě Lucemburských oprásků lidé uvidí na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích (pravda, třeba v případě Václava IV. i ve vedlejších). Čtenáři je poznají z Facebooku, kde se Opráski sčeskí historje objevily poprvé už na konci roku 2012, i z knížek, kterých už Jaz vydal celkem pět. „Je tam ale řada dílů, které na webu nevyšly, a několik oprásků vytvořených speciálně pro tuto výstavu,“ dodal Jaz.  „Některé opráski si lidé mohou dokonce sami rozhýbat,“ prozrazuje kurátor výstavy Ctibor Ostrý.

Komiksům na dobové atmosféře 14. a 15. století dodají i nejrůznější sbírkové předměty. Lidé uvidí nové archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, nebo třeba meč, který se našel v odpadní jímce. Kromě toho budou k vidění i další exponáty, které souvisí s komiksovými příběhy – třeba busty členů Lucemburské rodinky, portrét císaře Zikmunda (tentokrát ne od Jaze, ale od Albrechta Dürera) nebo repliky středověkých zbraní zhotovené v 19. století. K vidění bude i 80centimetrový model Joštovy jezdecké sochy. „Je to první odlitek sochy z bronzu před tím, než ji sochař Jaroslav Róna desetkrát zvětšil pro umístění na Moravském náměstí,“ říká Ostrý. Jošta na koni si tak lidé prohlédnou nezvykle shora.

Lucemburské opráski: od 21. dubna do 3. července 2016 v galerii Jih na hradě Špilberku.

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.