Počet lidí, kteří si v Diecézním muzeu v Brně prohlédli gotický obraz Madony z Veveří, už překročil tisícovku. Součástí upravené expozice Vita Christi je dílo od 16. března. Národní galerie v Praze musela obraz vydat na základě soudního rozhodnutí farnosti Veverská Bítýška. Farnost pak svěřila deskovou malbu právě Diecéznímu muzeu.
"Mezi příchozími jsou rovnoměrně zastoupeny všechny věkové kategorie. Návštěvníci cíleně kvůli Madoně z Veveří přijíždějí z celé republiky, ale i ze zahraničí, především z německy hovořících zemí," sdělila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.
Muzeum zavedlo pravidelné prohlídky s průvodcem v 10:15 a následně každou celou hodinu do 16:00 hodin. Lidé ale mohou navštívit expozici i samostatně mimo uvedené časy, a to až do 17:00. Ředitel Diecézního muzea Martin Motyčka doporučuje větším skupinám, aby si předem rezervovaly prohlídku v požadovaném čase.
Diecézní muzeum umístilo Madonu z Veveří do výklenku, kde má podle pracovníků ideální podmínky z hlediska vlhkosti vzduchu, teploty i bezpečnosti. Do kostelíku u hradu Veveří, kde po staletí visela, se již madona vrátit nemůže - právě kvůli bezpečnosti a podmínkám pro uchovávání kulturní památky.
Národní galerie podala proti pravomocnému verdiktu o vydání obrazu dovolání k Nejvyššímu soudu. Rozhodnutí zatím nepadlo.
Zdroj: ČTK
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám