Svíticí obrazy, abstrakce i sdělnost. Prague Stuckists vystavují na Špilberku

Svíticí barvy, abstrakce i lidské postavy. Moderní umění nemusí být pouze konceptuální (a těžko pochopitelné). K technikám klasické malby se vrací aktuální výtvarný směr stuckismus. Jeho čeští zástupci ze skupiny Prague Stuckists už stihli vystavovat v Londýně, v USA nebo v Německu.

Teď je čeká vůbec první ucelená výstava ve velkém muzeu nejen v Česku, ale i mimo Velkou Británii. Pro Muzeum města Brna je velkou ctí představit na Špilberku veřejnosti šestici výtvarníků světové úrovně. 

Každý ze stuckistů má svůj vlastní, specifický styl a projev. Jeden tíhne k figurální malbě, jiný k dynamické abstrakci. Společným znakem všech stuckistů je jakási revolta proti přílišnému konceptualismu v současném umění. Výtvarnou skupinu Prague Stuckists založil v roce 2004 Robert Janás jako první pobočku původně britského hnutí za někdejší železnou oponou. „Prague Stuckists se soustředí na klasickou malbu, která osloví řadu diváků i v době, kdy si lidé moderní umění spíše spojí s židlí nebo vysavačem umístěným do galerie,“ říká s nadsázkou Robert Janás.

K vidění budou na Špilberku jeho fotografie a především tři desítky obrazů od Igora Grimmicha, Lukáše Orlity, Marka Slavíka, Jana Spěváčka a Tomáše Speváka. Jsou na nich abstraktní výjevy plné kontrastů i křiklavých barev, ale třeba také chirurgové nebo mniši pozorující technaře. Grimmich používá fosforeskující barvy – jeho obrazy lidé najdou v zatemnělé místnosti speciálně nasvícené UV zářivkami. Slavík a Spevák zase nedávno vystavovali na veletrhu umění v Los Angeles. Jejich díla tak porovnají američtí i čeští diváci.

I když se skupina jmenuje Pražští stuckisté, jsou mezi šesti členy tři Brňané a čtvrtý člen studoval na brněnské FAVU. Prague Stuckists byli už od začátku koncipováni jako sdružení brněnských a pražských umělců, které mělo v Londýně ukázat, že v České republice existují dvě hlavní umělecká centra,“ vysvětluje Janás.

Sám je členem skupiny, přestože jako fotograf. Je také kurátorem výstavy. V roce 2010 vydal v Londýně publikaci Stuckism International, která je ve Velké Británii vnímána jako klíčová kniha o tomto hnutí. Stuckismus vznikl v Londýně v roce 1999 a rozšířil se do 50 poboček po celém světě. Po výstavě The Stuckists Punk Victorian v National Museum v Liverpoolu v roce 2004 je výstava v Brně teprve druhou stuckistickou výstavou ve velkém muzeu – a první mimo Velkou Británii. K výstavě vychází katalog, v němž je mimo jiné esej „Co zbylo ze stuckismu?“ Robert Janás v eseji uvádí na pravou míru mýty a fabulace, které v Česku o stuckismu vznikly.

Prague Stuckists: od 18. února do 1. května v 2. patře západního křídla hradu Špilberku.

Doprovodný program:

17. března – komentovaná prohlídka s částí autorů

5. dubna – komentovaná prohlídka s fotografem Robertem Janásem, povídání o brněnských zákoutích

12. dubna – komentovaná prohlídka s částí autorů

Tisková zpráva

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky abstrakce, výstava, Špilberk, Londýn, muzeum, Robert Janás, USA, Německo, Velká Británie, Česko, moderní umění, Muzeum města Brna

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.