Sobota, 6. června 2026, 16:05
Brnem v sobotu odpoledne prošel duhový průvod oslavující queer komunitu. Podle odhadů se ho účastnila více než tisícovka lidí. Dorazili mladí lidé, senioři i celé rodiny. Průvod zakončil týdenní festival Brno Pride Week, který nabídl sportovní, kulturní i komunitní akce. Program byl letos poměrně omezený, organizátoři pracovali s výrazně omezeným rozpočtem.
Lidé se na Zelném trhu začali scházet před třetí hodinou, mnozí s sebou měli transparenty či duhové vlajky. Průvod, ke kterému se podle odhadů redakce připojily vyšší stovky lidí, následně ušel několik kilometrů dlouhou trasu centrem města.
Kromě účastníků z řad veřejnosti dorazily také neziskové organizace, zástupci firem a brněnské politické scény. Své stánky v doprovodném pride parku na Zelném trhu měli Zelení a koalice TU!.
Průvod hrdosti je zakončením týden trvajícího festivalu Brno Pride Week. Ten přinesl sportovní, kulturní i komunitní akce. Cílem organizátorů bylo připomenout důležitost vzájemného respektu, podpory a setkávání. Heslem letošního ročníku je „Vždycky je něco, co nás spojuje". Motto podle organizátorů reaguje na současnou situaci queer lidí v Česku i ve světě a zdůrazňuje význam bezpečného prostoru, respektu, lidskosti a komunitní soudržnosti.
„Tento průvod není jen o barevných vlajkách a tanci. Je o solidaritě, odvaze a neustálém úsilí o rovná práva. Pride průvody se zrodily z boje za základní lidská práva a dodnes jsou symbolem toho, že naše práva nejsou garantována a že musíme stále vystupovat proti nenávisti a diskriminaci," uvedli již dříve pořádající.
Kvůli výrazně omezenému rozpočtu se letos organizátoři zaměřili především na menší komunitní akce a spolupráci s kulturními institucemi, neziskovými organizacemi a Masarykovou univerzitou.
„Letošní ročník je pro nás návratem k podstatě festivalu. Chceme vytvářet prostor, kde se lidé mohou potkat, sdílet zkušenosti a cítit se přijímaní. Právě v době nejistoty je komunita důležitější než kdy dřív," uvedli organizátoři již dříve v tiskové zprávě.
Sobota, 6. června 2026, 15:50
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Přestávám platit poplatky za psa, protože můj Žeryk se identifikuje jako kočka.
Proč mají potřebu se pořád zviditelňovat? Můžete milionkrát říkat o vlaštovce že je to slon, ale pořád bude vlaštovkou. Tohleto je pouze vodfa na mlýn pravicovým extrémistům
Nechápu na co jsou tito lidé hrdí?V současné době je snad ostuda být normální ? Proč tedy nejsou pochody pro normální lidi,jejichž zásluhou (pokud budou vychovávaní ke studiu a práci ) přicházejí na svět děti,ze kterých vyrostou daňoví poplatníci a tím pádem se budou starat o naše důchody.Tedy pokud do té doby nerozkrade veškeré finance slovenský stbák Babiš se svou squadrou podobných zlodějů.
Až na poslední větu skvělý koment. Ovšem co chtít po voličích Pjotra Fialenka.
Zdroj:
Až na poslední větu skvělý koment. Ovšem co chtít po voličích Pjotra Fialenka.
Zdroj:
Až na poslední větu skvělý koment. Ovšem co chtít po voličích Pjotra Fialenka.