Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Festival Divadelní svět Brno zve na květnový 16. ročník

PR článek

Již od 17. do 28. května se Brno znovu stane hlavním městem nejen českého divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno pro diváky připraví více než 70 představení a dalších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít – a to již po šestnácté.

V prvních dnech festivalu zpřístupní organizátoři foyer Janáčkova divadla, kde bude pro diváky připraven Otevřený festivalový dům. Zde je bude čekat bohatý celodenní divadelní program pro děti i dospělé a vedle něj si v tomto festivalovém meeting pointu každý bude moci vychutnat místo odpočinku v prostředí, které jinak mimo konání divadelních představení veřejnosti není běžně přístupné. Soubor Baletu NdB2 si pro tento Otevřený festivalový dům připravil speciální projekt Archa, v rámci kterého na diváky čeká taneční performance na téma naší planety jako symbolické Archy lidstva. Celý program vyvrcholí v pondělí 19. 5. na piazzetě před Janáčkovým divadlem, kde bude na diváky čekat večerní novocirkusová show mezi planetami – První krok od pražského uskupení V.O.S.A. Theatre.

Jeden z největších a nejlépe hodnocených českých divadelních festivalů pak do Brna dále přiveze unikátní výběr zahraničních inscenací z Polska, Rakouska, Slovenska a Německa a ta nejlepší představení tuzemské divadelní scény. Více než 10 dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, nabídkou pro dětské diváky a bohatým doprovodným programem spolupořádají již tradičně téměř všechna brněnská divadla: Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí.

Na Otevřený festivalový dům naváže v Janáčkově divadle vrchol festivalu, kterým je představení Quanta, jehož je festival DSB koproducentem. Projekt vznikl v Litevském národním činoherním divadle a mimo Divadelní svět Brno jsou jeho dalšími koproducenty polský Mezinárodní divadelní festival Božská komedie, řecká umělecká organizace Onassis Stegi a belgické kulturní centrum deSingel. Inscenace, odehrávající se za smyšlené situace ve švýcarském hotelu za přítomnosti největších osobností meziválečné fyziky, chemie i filozofie, skýtá pro diváky uchvacující a důmyslný multimediální zážitek, umocněný svou velikostí na jevišti Janáčkova divadla. Příběh plný zvratů, v rámci kterého se kvantová fyzika nestává jen průvodcem děje na pozadí meziválečné politické situace a osobních příběhů jednotlivých aktérů, ale i samotným hybatelem jednotlivých scén v představení. Počin plný živých projekcí i podmanivé hudby uvede festival premiérově 20. května v 19:00 a v repríze 21. května v 18:00. Těmto uvedením bude předcházet živé natáčení podcastu Deníku N Sféry, které se bude věnovat právě stému výročí rozmachu kvantové fyziky; uskuteční se 20. května v divadle Reduta.

V rámci letošního ročníku si festival Divadelní svět Brno pro diváky připravil i specialitu – Divadelní výjezdy. 31. května se diváci vypraví do Bratislavy zhlédnout oceňovanou inscenaci Pes na cestě Slovenského národního divadla, kde pro ně Činohra SND připravila i prohlídku zákulisí Nové scény. Poslední akcí tohoto typu v rámci letošního ročníku bude pro zájemce výjezd 21. června na ikonické Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, kde zhlédnou inscenaci Rozum a cit Jihočeského divadla. Cena vstupenky pro diváky zahrnuje vlastní vstupenku na představení, cestu organizovanou hromadnou dopravou a možnost doprovodného programu na místě.

Termín festivalu se blíží a prodej vstupenek již začal. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji on-line na webových stránkách festivalu i v předprodeji v Zákaznickém centru Národního divadla Brno a v místech předprodeje participujících divadel.

Mezinárodní festival Divadelní svět Brno se uskuteční 17. – 28. května 2025.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Brno, festival, divadlo, představení, Janáčkovo divadlo, Národní divadlo Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.