Přes 200 betlémů viděli návštěvníci rosického zámku na Brněnsku, kteří se včera zúčastnili prvního dne jejich výstavy. Dopoledne měli možnost zúčastnit se komentované prohlídky se sběratelem Zdeňkem Jílkem z Tišnova, jehož exponáty tvoří zhruba polovinu výstavy. Expozice bude otevřena do 30. prosince.
Za unikát označil Jílek betlém velký 3,5 krát 3,5 metru, který vytvořil Ladislav Zápařka z Herálce na Havlíčkobrodsku, egyptolog a keramik. „Součástí je 135 figurek, které jsou zdobené plátky zlata a platiny a jsou v něm i postavičky z Blízkého východu. Aby nezabral na zámku tolik místa, tak je tu vystavený jen ze dvou třetin,“ vysvětlil Jílek. Jeho sbírka čítá zhruba 250 betlémů, přičemž v Rosicích jich je nyní téměř 100, další jsou nyní vystaveny například ve vilách v Tišnově. Kastelán Ludvík Vaverka vybral na výstavu takové, aby reprezentovaly sbírku i použité materiály.
Jílek získal první betlém v roce 2007, když viděl řezbáře Lubomíra Janouška při práci v Telči. „Objednali jsme si od něj jeden, na Vánoce ho pokřtili a za dva roky už jsme jich měli 50 a vystavovali jsme je v Tišnově v Jamborově domě,“ vzpomínal sběratel. Loni byly betlémy k vidění v Letohrádku Mitrovských v Brně a příští rok by měly být v Betlémské kapli v Praze.
Ve sbírce se soustřeďuje na tři typy betlémů. „Nesbírám papírové, ty mi nepřijdou atraktivní. Nejraději mám dřevěné, přičemž nejcennější je od Petra Novotného z Vendolí na Svitavsku. Figurky jsou podle historických předloh a jeho práce má živost. Pak je tu mechanický betlém, který je sice trochu naivní, ale díky tomu, že se hýbe a vydává zvuky, je atraktivní pro děti,“ popsal Jílek.
Další typem ve sbírce jsou keramické betlémy a posledním jsou tzv. krušnohorské. Jejich figurky jsou často polychromované, jsou umísťované do pyramid či do kolotočů, různě se točí a hrají. „Součástí jsou postavy - louskáčky. Cvakají zuby a louskají ořechy,“ doplnil.
I když už si vzhledem k věku říkal, že začne betlémy spíš prodávat, stále se mu sbírka rozrůstá. „Některé jsem si nechal vyrobit na zakázku, nebo je kupoval na Aukru. A když k němu sednu a vidím nějaký hezký, tak ho koupím zase,“ vysvětlil sběratel. Většinu má uskladněnou v rodinném domě, malá část je umístěna v rodinné galerii, kterou ukazuje přátelům.
Na rosickém zámku je také 24 betlémů od přerovského sběratele Stanislava Dostála nebo také betlém vyřezaný přímo pro zámek od volyňského řezbáře Jaroslava Frencla. Poprvé je vystavený také venkovní betlém, který lidé najdou na nádvoří.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám