Loucký klášter ve Znojmě, který město převzalo od státu v roce 2010 ve špatném stavu, se proměňuje v centrum společenského života. Míří do něj turisté a vedení města plánuje jeho další rozvoj. V příštím roce se otevře rekonstruovaná jízdárna, která bude největším společenským sálem ve městě, a v jejím druhém patře vzniknou učebny. Město uvažuje také o přeměně důstojnického pavilonu na hotel, další části ještě na své využití čekají, řekl starosta František Koudela (ODS).
Důležitá je pro Znojmo spolupráce se soukromým sektorem, protože bývalý klášter, který v 19. a 20. století sloužil jako kasárna, je tak velký, že město samo nemá k rekonstrukcím a provozu kapacity. Rozsáhlá barokní budova má čtyři patra.
Před dvěma lety město otevřelo rekonstruovanou tzv. starou školu dnes nazvanou Centrum Louka. V ní je k dispozici společenský sál, ale funguje zde také infocentrum, zároveň si lidé mohou prohlédnout kostel a lapidárium a části kláštera. Aktuálně se rekonstruuje jízdárna se zázemím. Bude v ní sál s kapacitou zhruba 800 lidí a ve druhém podlaží budou učebny. „Budou zde dílny a místo pro workshopy hudebních a divadelních spolků. V podkroví je ještě alternativní prostor pro divadla,“ popsal starosta František Koudela (ODS). Část kláštera také dlouhodobě využívá vinařský podnik Znovín, přičemž v prvním patře zhruba před třemi lety otevřel i zrekonstruované reprezentativní sály.
Město nyní také nechává zaměřovat další části kláštera, aby případní investoři měli k dispozici přesná data o velikosti a rozložení místností. Stejně tak město nyní řeší zaměření tzv. důstojnického pavilonu. „Hledáme pro jeho využití partnera, který by zde mohl mít docela velký hotel,“ poznamenal Koudela. Připustil i možnost PPP projektu, tedy takového, na němž se společně podílí soukromý byznys s veřejnou správou.
Méně viditelná a dlouhodobá je výměna všech oken v klášteře ve spolupráci s památkáři, aby zůstal zachovaný původní historický ráz. V roce 2017 se totiž klášter stál kulturní památkou. Okna se začala vyměňovat v roce 2016 a hotovo by mělo být v roce 2026. „Je to signál, že se o klášter staráme a udržujeme ho. Zaměstnáváme také správce, jehož úkolem je udržovat jen, aby nechátral,“ řekl Koudela. Interiéry kláštera, které dosud na rekonstrukci čekají, jsou již vyklizené a vyčištěné.
Loucký klášter a okolí vnímá vedení města jako jednotný prostor, kam mohou mířit turisté, místní i firmy při pořádání konferencí a dalších podobných aktivit. Vedle kláštera, který nabízí a nabídne řadu služeb, stojí i letní koupaliště a nový krytý bazén a jen několik kroků je odtud k řece Dyji a místnímu kempu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.