V Nesvačilce na Brněnsku byla vysvěcena unikátní dřevěná kaple za čtyřiadvacet milionů korun. Válcovitá stavba díky svému designu a symbolice spojené s Pannou Marií Bolestnou láká turisty i odborníky. Občané z celé České republiky se podíleli na její stavbě prostřednictvím dobrovolné práce a finančních darů.
Dřevostavba za čtyřiadvacet milionů korun začala v Nesvačilce na Brněnsku pomalu růst před deseti lety. Víru v to, že jednou budou mít svou vlastní kapli, ale tamní farníci pěstovali už více než sto let. Nyní se jim sen splnil a mohou se pyšnit unikátní sakrální stavbou, kterou ve středu 8. května vysvětil biskup.
Válcovitá pětadvacet metrů vysoká stavba na vejčitém půdorysu se stala lákadlem pro turisty i odborníky ještě před dokončením. „O kapli byl po celou dobu výstavby velký zájem. V momentě, kdy kaple začala nabírat prvních jasných obrysů, se sem začaly sjíždět školy, obhlížet ji chodili mladí architekti nebo zvídaví řemeslníci,” uvedl v tiskové zprávě René Václav Strouhal, kněz v Moutnici a v Nesvačilce.
Hlavní konstrukci tvoří sedm jedlových trámů opracovaných pouze sekerami – odkazovat mají k sedmi utrpením Panny Marie. Osmý trám, osazený napříč, dotváří obraz kříže. „Nosnou ideou kaple je symbolika Panny Marie Bolestné – Marie trpí a pláče za nás, propojuje nás s Bohem a zároveň nabízí svou náruč. Stavba ční se svou bílou věžičkou v rozlehlé krajině mezi poli jako maják naděje a svým provedením odkazuje na historii,” popsal architekt Jan Říčný.
Ruku k dílu přiložili lidé z celého Česka. „Spousta místních sem chodila pomáhat, nechali tu čas i energii, vybírali peníze, sháněli sponzory. Dary nám posílali lidé z celé republiky a podpora byla cítit v podstatě po celou dobu stavby,” dodal Strouhal. Dřevěné lamely v interiéru jsou poseté jmény dárců a dobrodinců kaple, kteří si jednotlivé části mohli adoptovat a na dílo tak přispět.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám