Počasí dnes20 °C, zítra23 °C
Sobota 25. května 2024  |  Svátek má Viola
Bez reklam

V Brně dnes ráno zemřel grafik František Borovec. Ve třiaosmdesáti letech podlehl těžké nemoci

V Brně dnes ráno zemřel grafik František Borovec. Bylo mu třiaosmdesát let a bojoval s těžkou nemocí. Po dekády patřil mezi výrazné osobnosti brněnského výtvarného života, věnoval se také kresbě, tvorbě plakátů nebo výtvarné práci pro televizi a divadlo.

Borovec se narodil 14. července 1940 ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Absolvoval grafický obor uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Pracoval jako produkční výtvarník ve filmových a televizních studiích a divadlech, tvořil tedy propagační grafiku i scénografii. Příležitostně vyučoval na středních i vysokých školách.

Věnoval se kresbě i novinové karikatuře. Zejména v 60. a 70. letech tvořil linorytecké plakáty pro brněnské hudební skupiny, například Synkopy 61. K tvorbě plakátů se vrátil v posledních 20 letech. S plakáty na různá sociální témata se účastnil řady mezinárodních výstav po celém světě.

Vytvořil také bezmála 400 firemních a produktových značek, logotypů a symbolů pro instituce v Česku i zahraničí. Na svých samostatných výstavách představoval Borovec v posledních letech třeba graficky modifikované fotoportréty brněnských osobností, ale také grafiky inspirované prožitkem pandemie koronaviru. Byl členem Sdružení Bienále Brno.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Osobnosti/Facebook

Štítky výtvarné umění, grafika, úmrtí, Borovec, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Brně dnes ráno zemřel grafik František Borovec. Ve třiaosmdesáti letech podlehl těžké nemoci  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.