Okolí brněnského hradu Špilberk se v květnu rozrostlo o nová umělecká díla. Lokalitu zdobí sochy Jana Hendrycha a devíti vybraných absolventů jeho ateliéru. Různorodé výtvory zůstanou v areálu až do příštího března.
Výstava na Špilberku volně navazuje na loňskou výběrovou retrospektivu Jan Hendrych 85. Připomíná tvorbu sochaře a restaurátora, který je známý pro svůj svobodný a otevřený tvůrčí projev. „Neobává se přesahů do oblastí neklasického uchopení hmoty, záměrné torzálnosti, expresivní deformace a silného napětí mezi promodelovaným tvarem a elementární formou," popsalo Muzeum města Brna.
Ze samotné Hendrychovy tvorby si zájemci prohlédnout čtyři výtvory. Zaujmout může například socha Strážce, která vznikla mezi lety 2014 a 2015, a je instalovaná u hradní brány. Na návštěvníky hradu čekají rovněž díla mladších sochařů, které šestaosmdesátiletý Hendrych "vychoval" ve svém ateliéru. Většinu soch tvoří figury lidí či vyobrazení zvířat.
Jan Hendrych patří k představitelům výtvarného proudu, jenž se v evropském kontextu označuje jako Nová figurace. Ze sochařovy školy vzešla například Jana Bačová Kroftová, z jejíž tvorby je na Špilberku umístěno sousoší Splývání. To se skládá ze dvou obřích lidských hlav nořících se do země. Výstava zůstane v exteriéru hradu Špilberk až do příštího března.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.