úterý 4. října 2022 František

Polsko tleskalo divadelníkům z Brna. Ocenilo je prestižním oceněním

Brněnští divadelníci bodovali na prestižním Shakespearovském festivalu v Gdaňsku. Představení Hamlet on the Road Divadla Radost získalo ocenění nazvané Prosperova kniha, udělované Polskou shakespearovskou společností. Divadlo tak bude mít příště na festivalu zástupce v porotě, zároveň Radost dostala pozvání k týdennímu hostování v Gdaňsku, oznámil mluvčí souboru Vítězslav Charvát.

Na festivalu se s úspěchem představilo také Národní divadlo Brno s představením Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete, které přehlídku uzavíralo. Shakespearovský festival v Gdaňsku patří k největším akcím svého druhu v Evropě, účastní se ho hosté z mnoha zemí s inscenacemi různých her Williama Shakespeara. Letos trval od 27. července do 6. srpna.

Na brněnském Hamletovi odborníci ocenili odvážně vyprávěný příběh a širokou škálu výrazových prostředků, včetně osobitého rozvinutí tradice českých kočovných divadel. Inscenaci režírovala Polka Joanna Zdradová. Nejbližší brněnské uvedení Hamlet on the Road je na programu 25. srpna.

Národní divadlo Brno kvůli účasti na festivalu upravilo svůj Večer tříkrálový pro polské diváky. „Bylo třeba věnovat velkou péči překladu do polštiny, upravit titulky tak, aby sledovaly rytmus inscenace, a hledat vhodná slovní spojení a idiomy, které jsou podobně zábavné jako ty naše v češtině,“ uvedl režisér Štěpán Pácl. Kontakt s publikem pomáhal rozvinout polský herec Jacek Labijak.

Festivalové publikum na použití polštiny reagovalo nadšeně. Spojilo to pevně svět hlediště a jeviště. Ale byl to spíš bonus, prostřednictvím kterého si mohli diváci užít inscenaci jako takovou," doplnil Pácl.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto divadlo.radost.cz

Štítky Brno, Divadlo, Umění, Ocenění, Polsko, Festival

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.