Počasí dnes10 °C, zítra10 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Hudba na každém kroku. Maraton hudby Brno rozezní i mendelovský skleník

PR článek

Oblíbený multižánrový hudební festival Maraton hudby Brno letos v termínu 11.-14. 8. 2022 přináší novinku v podobě postu rezidenčního umělce; první se této role zhostí fenomenální multi-instrumentalistka Anna Fusek. Festival představí i oblíbené buskerské pokoje Kateřiny Šedé, letos s přírůstkem v podobě skleníku J. G. Mendela.

Návštěvníci festivalu se tento rok mohou těšit na jednoho vybraného umělce, který se představí v různých hudebních polohách. Prvním rezidenčním umělcem Maratonu hudby Brno se stane skvělá multi-instrumentalistka Anna Fusek, jež patří mezi evropskou špičku v oblasti klasické hudby, ale zároveň se věnuje i přesahovým žánrům. Vystoupí například s úspěšným projektem nazvaným „Kosmologie hrušky“, v němž originálně propojuje starou hudbu s jazzem, improvizací a soudobou tvorbou. V „Mozart meets Morley“ představí sonáty W. A. Mozarta prolnuté fantaziemi pro dva hlasy renesančního anglického skladatele Thomase Morleyho. Ve spolupráci s temperamentním italským loutnistou Gianlucou Geremiou představí program s názvem „Brief tales for two“. Svoji rezidenci Anna Fusek završí vystoupením v rytmu brazilské hudby se skupinou Aqua Verde a zpěvačkou Simonou Gatto, kteří se na festivalu představí v české premiéře.

Bezuliční busking rozehraje centrum Brna

Jedinečnou atmosféru festivalu pomáhají vytvářet vystoupení pouličních muzikantů v unikátních pokojících. Hudebně-vizuální projekt s názvem Bezuliční busking připravuje známá brněnská výtvarnice Kateřina Šedá. Ve středu 15. 6. představila na Moravském náměstí u Jošta novinku v podobě skleníku. „Rozhodli jsme se jeden pokoj věnovat oslavám 200. výročí narození předního přírodovědce Johanna Gregora Mendela. A protože Mendel prováděl své experimenty s křížením rostlin ve skleníku, tak právě skleník se letos stane součástí bezuličního buskingu,“ vysvětluje autorka pokoje Kateřina Šedá. Kromě něj se návštěvníci mohou těšit na dětský pokoj, kuchyni, obývák a koupelnu.

Festivalový program složen z mnoha žánrů

Festival dlouhodobě ve svém programu klade důraz na world music a příbuzné žánry. Dramaturg world music scény Milan Tesař připravil exkluzivní večer – na pódiu vystoupí ženský vokální soubor Saucējas z Lotyšska, jihoitalské akustické trio La Cantiga de la Serena a polská skupina Warsaw Village Band, jejichž nejnovější bylo album druhou nejlepší světovou nahrávkou za celý rok 2021. Scéna vznikla ve spolupráci s hudebním žebříčkem World Music Charts Europe.

Na festivalu dále vystoupí například rumunská dechová hudba Fanfare Ciocărlia, maďarští Botos Family, slovenský Michal Noga Band, polský MØW Band, Ester Kočičková se svým Moody Cat Band, kapela AG Flek, známé romské uskupení Kalé, kapela Soul Ožil, Antikvartet Dušana Vančury nebo Barbary Maria Willi s přáteli.

Kreativní brněnský soubor Hausopera představí poslední z trilogie oper spjatých s významnými funkcionalistickými památkami Brna. Dějištěm opery „Věčná slečna bledá aneb Operní nejistota pro široké masy“ bude Zemanova kavárna. Mezi oblíbené scény patří i Nekonečné varhany v Jezuitském kostele, Pianoštafeta v Alfa pasáži nebo ZUŠ Open.

Umělecký soubor Blackout Paradox přiveze novo-cirkusové představení Nautilus. V něm pomoci stínohry a akrobacie přenese diváky do světa vědeckofantastické literatury. Vystoupení připravil Maraton společně s partnerským festivalem Na prknech, dlažbě i trávě.

Maraton hudby Brno je klíčovou hudební událostí města Brna v rámci jeho členství v Síti kreativních měst UNESCO v oblasti hudby. Jedním z důvodů k zapsání města do této prestižní sítě byla mimořádně pestrá a kvalitní brněnská hudební nabídka, kterou také festival cíleně představuje. V této souvislosti se bude festival věnovat i spolupráci s brněnskými kreativními průmysly a ekologii.

Vstupenky na koncerty návštěvníci zakoupí v síti GoOut. Vybraná představení a buskerskou linku festivalu mohou zájemci navštívit zdarma.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Maraton hudby Brno, hudba, hudební festival, hudba v centru města, multižánrový festival, Brno, skleník, festival, Gregor Mendel, Wolfgang Amadeus Mozart, Thomas Morley, Kateřina Šedá, Dušan Vančura, Milan Tesař, Ester Kočičková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Hudba na každém kroku. Maraton hudby Brno rozezní i mendelovský skleník  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.