pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Festival profesionálního baletu DANCE BRNO 2021 – letos ryze český!

PR článek

Po dvou letech se do Brna vrací taneční festival DANCE BRNO organizovaný Národním divadlem Brno. V průběhu jednoho týdne se v Brně představí takřka celá česká profesionální balení scéna! Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost bez nutnosti cestování porovnávat uměleckou a interpretační úroveň baletních souborů z Prahy, Plzně, Ostravy, Olomouce, Českých Budějovic a pořádajícího Brna. DANCE BRNO je přehlídkou toho nejlepšího na současné české baletní scéně a v programu mají své zastoupení původní české choreografie, ale i díla světoznámých choreografů. 

Umělecký šéf pořádajícího Baletu NdB Mário Radačovský k tomu podotýká: „Festival je pro Balet NdB a pro město velice důležitý, protože se skrz něj snažíme zviditelnit Brno na taneční mapě, máme tak nové možnosti prezentace a konfrontace s jinými profesionálními soubory.“ 

Festival otevře Balet Divadla J. K. Tyla v Plzni s premiérovou inscenací baletu Vyhoďme ho z kola ven choreografa Dustina Kleina, dle slavné knižní předlohy, zfilmované i Milošem Formanem, Přelet nad kukaččím hnízdem. Komorní, ovšem energií a rytmem tepající dílo, vykreslující psychologický obraz jednotlivých postav a dotýkající se mravní podstaty románu.

Balet Národního divadla v Praze se představí baletním triptychem choreografií největších jmen současného baletu, Forsythe / Clug / McGregor. Komponované představení z děl tří významných současných choreografů, uznávaných a talentovaných umělců, inovátorů světového tance, kteří obohatili svět baletu o originální jazyk a nový pohybový slovník.

V inscenaci Jihočeského divadla Rádio svobodná Bystrouška choreografa Petra Zusky zavedeme diváky do světa fantazie inspirovaného příběhem lišky Bystroušky, kde tanečníci promění slovo v pohyb a kde zapomenete na každodenní realitu.

Trojice moravských souborů přinese na scénu baletní klasiku, současnou choreografii i baletní divadlo. Balet Národního divadla moravskoslezského uvede složený titul Rossiniho karty choreografů Maura Bigonzettiho a Juanja Arquése, Balet Moravského divadla Olomouc balet Giselle v choreografii uměleckého šéfa Michala Štípy, podle původní choreografie a pořádající Balet NdB uvede baletní drama Valentiny Turcu na motivy románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi. Diváci se mohou těšit také na diskuse s uměleckými šéfy a interprety v sále po představeních.

Tenhle ryze český ročník nabízí přehlídku toho nejlepšího z produkce velkých souborů České republiky v posledních dvou letech,“ dodává Radačovský. 

Festival je pořádán a produkčně zajištěn Národním divadlem Brno a je uskutečněn s finanční podporou MK ČR a Jihomoravského kraje. Záštitu převzali ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková a hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky NDB, Balet, Festival

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.