Do Brna dorazila putovní výstava mapující historii česko-židovských vztahů. Záhadné pouto popisuje několik informačních panelů s kresbami, které dnes vyrostly v centru města. Výstava vznikla z iniciativy Velvyslanectví státu Izrael v České republice.
Výstava Záhadné pouto, kterou mohou zájemci do konce září navštívit na Malinovského náměstí v Brně, poukazuje na historii vztahu, který pojí dějiny České (i Československé) republiky a Izraele. Expozice vznikla ku příležitosti třicátého výročí obnovení diplomatických vztahů mezi státy. Původně se jednalo o expozici vnitřní a v únoru 2020 ji mohli poprvé obdivovat návštěvníci Pražského hradu. Nyní nabrala povahu venkovní výstavy, která láká i náhodné kolemjdoucí.
Česko-židovské soužití trvá již přes tisíc let. První zmínka o Praze totiž pochází od židovského obchodníka, který do českého města dorazil s diplomatickým poselstvím od kordobského chalifa. V moderních dějinách se o posílení vztahů zasloužil například první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten byl bojovníkem proti antisemitismu a angažoval se v případu takzvané hilsneriády, tedy procesů se z vraždy obviněným Židem Leopoldem Hilsnerem.
Oficiální zahájení venkovní výstavy se uskuteční zítra v 15:30 za přítomnosti brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). „Námět a texty sestavil kurátor výstavy, hebraista a diplomat Robert Řehák. Kresby a grafické zpracování vytvořili studenti ateliéru Mediální a Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské Univerzity v Plzni pod vedením ilustrátorky Renáty Fučíkové,“ popsala expozici Martina Pospíšilová z Velvyslanectví státu Izrael v České republice.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.