Hrad Špilberk láká na výstavu Kouzelný svět, která mapuje současné naivní umění. Tento umělecký směr, jenž zahrnuje zejména malířskou tvorbu neprofesionálních umělců, klade důraz na fantazii. Výstava představí díla několika desítek malířů z různých koutů světa.
Mezinárodní výstava Kouzelný svět nabízí návštěvníkům vhled do tvorby řady umělců z dvanácti zemí. Z českých umělců se představí například Alexandra Dětinská nebo Jiří Vidlák, z Rumunska Mihau Dascalu a z Francie Marion Alexandre. Všechny spojuje naivní přístup k umění. „Naivní umělci využívají jednoduché postupy. Jejich obrazy jsou často bez stínů a prostor, dokonce i perspektiva jsou deformované. Díla jsou však známá dokonale propracovaným detailem,“ vysvětlil kurátor Muzea města Brna Jindřich Chatrný.
Kromě nových děl vytvořených přímo pro tuto výstavu jsou ke zhlédnutí také obrazy ze sbírky Spolku přátel naivního a amatérského umění. Naivní umění sice vzniklo mimo vývojové směry moderního umění, často ale profesionální umělce inspiruje svým sugestivní podáním. „Ať už jim budeme říkat jakkoli – insitní, naivní, neškolení – vyznačují se zvláštní citlivostí pro barevné kompozice a schopností vyjádřit radostnou poetiku námětu prostou stylizací předmětů a postav,“ doplnila spoluautorka výstavy Martina Rudolfová.
Výstava trvající do 26. září ukazuje také tvorbu slavného českého naivního umělce Jana Hrušky, který maloval velmi specifickou technikou za pomocí injekční stříkačky a jehly. Výsledná díla díky tomu připomínají tkanou dečku, na které vynikou i ty nejjemnější detaily. Dalším výtvarníkem je například Dušan Chaloupka, který vystavuje také na virtuálních výstavách díla naivistů z celého světa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.