čtvrtek 1. října 2020 Igor

Koncert Magdaleny Kožené ve vile Tugendhat se vyprodal za minutu. Lidé si ho však vychutnají v živém přenosu

Festival Maraton hudby Brno připravil na čtvrtek 13. srpna hudební událost roku. Poprvé spolu v Brně vystoupí slavná pěvkyně Magdalena Kožená a její manžel, světově proslulý dirigent Sir Simon Rattle. Koncert, který se koná v exkluzivním prostředí vily Tugendhat, byl během jedné minuty vyprodán. Pořadatelé festivalu ale zařídili, že jej bude možné zhlédnout také na vybraných facebookových profilech a ti, kdo ocení kvalitní obraz a zvuk se na něj můžou vypravit do Scaly.

V písňovém recitálu, sestaveném výhradně pro tento večer ze skladeb českých autorů, doprovodí Simon Rattle Magdalenu Koženou na klavír. Spolupořadateli koncertu jsou Brno – město hudby UNESCO, festival Concentus Moraviae a vila Tugendhat. Koncert začne ve 21 hodin a bude jej možné sledovat ve spolupráci s Aerofilms také v kinech. V Brně to bude na nádvoří Místodržitelského paláce v kině Scalní letňák, v případě špatného počasí přímo v Univerzitním kině Scala. Promítaní v Brně bude pro lidi, kteří se na koncert nedostali, zdarma, jako dárek od pořadatelů. Jen je třeba vyzvednout si vstupenku za 0 Kč na pokladně kina Scala.

Promítat se bude od 21 hodin také v Kině Světozor v Praze, v Kině Metropol v Olomouci a na facebookových profilech Maratonu hudby Brno, Magdaleny Kožené, vily Tugendhat, festivalu Concentus Moraviae, Brna – města hudby a dalších.

Brněnská rodačka se vrací domů

 „Atmosféra domácího koncertu v jedinečném prostředí vily Tugendhat, navíc konaného v mém rodném městě, nabíjí celé vystoupení silnými emocemi. Do programu jsem zařadila písně, které mě provázely už při studiu na konzervatoři, a mnohé z nich mají lidový nápěv nebo text. K nim mám nejniternější vztah, neboť nejen zrcadlí obrovské bohatství lidové tvořivosti našeho kraje, na které jsem právem hrdá, ale připomínají mi také šťastné okamžiky mého dětství a mládí,“ říká Magdalena Kožená.


Neobvyklé místo koncertu vyzdvihuje i její manžel, Sir Simon Rattle: „Četl jsem samozřejmě Skleněný pokoj hned, jak vyšel. A ve vile Tugendhat jsem byl s naším prvním dítětem před patnácti lety, když se tam Magdalena fotografovala. Většinu odpoledne jsem trávil v nádherné zahradě s kočárkem, místo abych obdivoval interiér budovy, jejíž neobyčejný příběh si dodnes pamatuji. Těším se, až si tam zahrajeme!“

Brněnská primátorka, Markéta Vaňková, k tomu dodává: „Architektura a hudba jsou ve spojení s Brnem skloňovány asi nejvíc a jejich dramaturgické propojení v rámci Maratonu hudby je toho logickým vyústěním. Stěží dopředu postihnout, co se stane, když exkluzivní prostor vily rozezní tóny v podání neméně exkluzivních interpretů... Takové prožitky si člověk obvykle ukládá v duši a ani je nezkouší pojmenovat. Stejně, jako nehladíte motýlí křídla.“

Dvořák, Martinů, Janáček a hudební událost roku

Program koncertu vybírali oba umělci společně výhradně pro brněnské vystoupení a nebude se v této podobě nikde opakovat. Večer s písněmi Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Ervína Schulhoffa a Petra Ebena završí výběr z písňové tvorby Leoše Janáčka. Koncert, který aspiruje na hudební událost roku v České republice, tak bude zároveň intimním večerem, v němž zazní díla, která jsou srdcím obou interpretů nejbližší.

Maraton hudby Brno je prvním festivalem, kterému se podařilo do našeho města přivést současně Magdalenu Koženou i Sira Simona Rattlea. Jejich vystoupení připomene rovněž, že Brno je kreativním městem hudby UNESCO a nápaditou dramaturgií se přihlásí také k festivalu Concentus Moraviae. Na přenosu koncertu budou spolupracovat Univerzitní kino Scala, společnost Aerofilms a také americká společnost PARMA Recordings. Prostřednictvím těchto partnerů a na několika facebookových profilech budou moci koncert sledovat tisíce posluchačů v České republice i v zahraničí.

Večerem bude provázet David Mareček, generální ředitel České filharmonie: „Bude to pro mne dárek, který si moje rodné Brno už dávno zasloužilo. Jako bychom se ocitli na soukromé degustaci těch nejlepších vín na světě. Jen místo vína budeme,ochutnávat´ hudbu, předkládanou dvěma mistry svého oboru v neopakovatelném prostředí vily Tugendhat.“


Magdalena Kožená a Simon Rattle ve vile Tugendhat

13. 8. 2020 v 21:00

Program koncertu:
Bohuslav Martinů
Písničky na dvě stránky H. 302
Děvče z Moravy – Súsedova stajňa – Naděje – Hlásný – Tajná láska – Boží muka – Zvolenovcí chlapci
Petr Eben
Malé smutky
Pláč ze spánku – Láska – Chlebové drobky – Dým z cigarety – Smutný den
Antonín Dvořák
Večerní písně op. 3 a op. 9 (výběr)
Umlklo stromu šumění op. 9/3
Mně zdálo se, žes umřela op. 3/2
Já jsem ten rytíř z pohádky op. 3/3
Když Bůh byl nejvíc rozkochán  op.3/4
Ervín Schulhoff
Národní písně a tance z Těšínska WV 120
Když jsem byla mamince na klině – Sidej na vuz – Pasala volky
Bohuslav Martinů
Písničky na jednu stránku H. 294
Rosička – Otevření slovečkem – Cesta k milé – Chodníček – U maměnky – Sen Panny Marie – Rozmarýn
Antonín Dvořák
Čtyři písně op. 2
Vy vroucí písně spějte – Ó byl to krásný zlatý sen – Mé srdce často v bolesti – Na horách ticho
Leoš Janáček
Moravská lidová poezie v písních (výběr)
Hajný – Tužba – Kvítí milodějné – Muzikanti – Loučení – Tíha – Stálost

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva

Štítky magdalena kožená, koncert, maraton hudby, vila tugendhat, Sir Simon Rattle

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.