sobota 5. prosince 2020 Jitka

VIDEO: Síní brněnského krematoria zazněl netradiční koncert současné vážné hudby

Netradiční funkci měla včera večer síň krematoria na brněnském Ústředním hřbitově. Místo pozůstalých se v ní shromáždili návštěvníci koncertu Brno Contemporary Orchestra, který se věnuje současné vážné hudbě.

Koncert připomíná architekta brněnského krematoria

Koncert připomněl architekta Ernsta Wiesnera, autora podoby brněnského krematoria i řady dalších funkcionalistických staveb.

Spolu s Brno Contemporary Orchestra vystoupil vokální soubor Ensemble Frizzante a klavíristka Nikol Bóková, přednesly skladby, jejichž autory jsou Salvatore Sciarrino, Pavel Zemek Novák, Witold Lutoslawski a Krzysztof Penderecki.

"Sciarino je velmi tichý až staticky meditativní, Zemek je koncert pro klavír a smyčce,kontemplativní-dramatický. Lutoslawského řetěz - je hra s tóny a tématy, jako když se korálky navlékají a Penderecki je "snová" transformace jednoho z nejstarších textů na světě - Písně písní připisované králi Šalamounovi," popsal před koncertem vybrané skladby Pavel Šnajdr, umělecký vedoucí a dirigent orchestru.

Kromě krematoria Wiesner pracoval také na vile Stiassni a budově Českého rozhlasu Brno

Od Wiesnerova narození uplynulo 21. ledna 130 let. K jeho nejslavnějším stavbám patří právě budova krematoria, ale například i brněnská vila Stiassni nebo budova Českého rozhlasu Brno, dříve České banky Union. Wiesner byl přesvědčen, že modernistická forma nemá být samoúčelná a že musí sloužit k umocnění vnitřního prožitku, má nabízet duchovní rozměr pro pietní rozloučení s tělem i duší zesnulého.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Martin Kotulan

Štítky koncert, filharmonie, krematorium, vážná hudba, orchestr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.