Počasí dnes10 °C, zítra10,2 °C
Pondělí 24. března 2025  |  Svátek má Gabriel
Bez reklam

V Brně natáčejí videoprůvodce pro vozíčkáře po veřejných budovách

Autoři | Foto Spolek Trend Vozíčkářů Olomouc

Jak se dostat do různých veřejných budov v Brně na invalidním vozíku, ukazují na videoprůvodcích sami vozíčkáři z brněnské skupiny HandMedia. Podle organizátorky natáčení Aleny Jankotové jde v Česku o unikátní projekt, se kterým se jinde nesetkala a ohlasy na něj jsou od vozíčkářů jen pozitivní. Mohou si totiž trasu, kterou chtějí jet, prohlédnout na videu a nemusejí se spoléhat na slovní popisy, které navíc obvykle píšou zdraví lidé a někdy ani neodpovídají realitě. Jankotová to řekla ČTK při konání brněnského veletrhu Rehaprotex.

Iniciativa vznikla před třemi lety. Jeden z klientů ParaCentra Fenix, které pomáhá lidem s poraněním míchy a páteře, měl totiž videokroužek a učil jeho členy natáčet a stříhat videa. "Vznikla tak skupina, která dělá videa a unikátní je to i v tom, že to dělají vozíčkáři pro vozíčkáře," řekla Jankotová. Skupina HandMedia je součástí ParaCentra Fenix.

V současnosti má skupina na webu zpracovaných 30 budov. Jde jak o úřední budovy, tak o památky či budovy kulturních institucí a sportovní haly. "Točit můžeme hodně díky příspěvkům magistrátu. Bez nich bychom natočili tak dvě budovy za rok. Také se nám daří získávat peníze od soukromých firem a s nimi se obvykle domluvíme, jakou budovu chtějí natočit," popsala Jankotová.

Videa pomohou vozíčkářům s orientací v prostoru

Videa začala vznikat proto, že pro vozíčkáře je obtížné vyrazit do neznámého prostředí. Často na ně může číhat bariéra, o které zdravý člověk nemá tušení a ani si jí nevšimne. Informace jsou obvykle trojího druhu. Buď chybí zcela, nebo jde o prosté konstatování, že objekt je bezbariérový, nebo jde o slovní popis, který ne vždy odpovídá realitě. Ve videu bývá záběr od příjezdu na parkoviště až po dosednutí na místo. Na videu jsou i rozměry krizových míst, jako jsou dveře, výtah, toalety.

Do jiných měst se zatím myšlenka videoprůvodců nerozšířila. "Naše skupina je hodně unikátní, protože jde o vozíčkáře, kteří umí natáčet a stříhat video. Musela by existovat podobná. A když někdo projeví zájem, abychom nějaký objekt někde natočili, jsou překvapení, že za to chceme peníze," řekla Jankotová.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, zajímavosti, zdraví, média, handicapovaní, Brno, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Brně natáčejí videoprůvodce pro vozíčkáře po veřejných budovách  |  Kultura  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.