úterý 26. května 2020 Filip

Dneškem v Brně startuje mezinárodní festival KOMA, připomene nejvýznamnější mezníky komiksu

Industriální prostory Malé Ameriky letos opět zaplní komiksové bubliny. Letos se festival KOMA zaměří na mezníky v komiksu. Už od dneška se až do neděle všem nadšencům umění naskytne možnost zažít jedinečné chvíle mezi díly českých i zahraničních výtvarníků. Program nabízí workshopy, koncerty, divadlo a setkat se zájemci mohou i s tvůrci benefičních obrazů přímo při práci.

Komiksoví nadšenci si ode dneška přijdou v Brně na své. Startuje totiž již pátý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA, který nabídne veřejnosti pohled do zákulisí tvůrců komiksů, současných výtvarníků, ilustrátorů a dalších kreativců. 

Program začíná slavnostním zahájením už dnes, ve čtvrtek 10. října v 17 hodin, a hned od začátku nabízí pořádnou dávku zábavy. Letošní téma MILNÍKY s sebou přinesou to nejzajímavější, co se za historii komiksu ve světě umění odehrálo a jdou ruku v ruce s dospíváním festivalu. Ten stejně jako lidé, prostředí i planeta prochází změnami a vývojem. a stejně jako každý lidský život i celá společnost má své milníky. 

Nabušený program od čtvrtka až do neděle

Na festivalu se můžete těšit převážně na prezentaci tuzemských i zahraničních komiksů, které budou vystaveny v prostorách Malé Ameriky po celou dobu trvání KOMA a předvede nejvýznamnější mezníky tohoto žánru. Součástí festivalu bude také hned několik workshopů, které zájemcům načtrnou průřez tvorbou jak už výtvarnou, tak hudební. Ta je úzce spjatá především s animací, ať už filmovou nebo herní. Divákům by také neměl ujít Storytelling, ve kterém se výtvarníci budou snažit vyprávěný příběh rovnou před účastníky festivalu ilustrovat a přenášet tak mluvené slovo do obrazů. Chybět nebude ani večerní koncert kapely Acoustic Fields.

Páteční program přinese krom zahájení vernisáží i pár slov o jednom z nejznámějších komiksových hrdinů - Batmanovi. Den nabitý přednáškami a wokshopy zakončí koncert kapely Please the Trees, který je v plánu o půl desáté večer.

Sobotní souboj výtvarníků přinese adrenalin

Nejnabitější bude ovšem sobota. Dvanáctého října se tak od dopoledne budou moci zájemci ponořit do světa komiksu a umění. V nabídce bude například také tvůrčí dílna s ilustrátorkou TOY_BOX, která je známá především svým zaměřením na aktuální dění a výjevy z vlastního života. 

Zlatým hřebem festivalu bude živý souboj výtvarníků z Česka a Maďarska, který vypukne v sedm hodin. Letošní komiksový battle bude opět přehlídkou nejen výtvarných charakterů a nahodilých spoluprací svérázných a příznačných výtvarníků ve jménu: Češi versus Maďaři! Pánové z české, ne tak úplně nahodilé komiksové scény oproti maďarské 1000% se se štětci v rukou utkají na obřích plátnech za živého doprovodu HAZE MOVEMENT. Mezi zástupci české republiky najdete například jména jako Dalibor MAX Krch, Vladimír Strejček a Jan Optik Duchoň. 

Nebude chybět ani benefiční malování

V průběhu festivalu budou také postupně vznikat obrazy na téma MILNÍKY. Nejenže návštěvníci budou moci pozorovat vznik a průběh tvorby, ale následně budou moci v dražbě tyto jedinečné kousky získat a přispět tak na podporu volnočasových aktivit dětského domova v Brně.
Představení dokončených obrazů proběhne v neděli 13. října v 16:00, poté se přesunou do Panksy na Jaselskou 17, kde proběhne dokončení dražby běžící od konce festivalu na Facebooku.

Foto KOMA, Radek Mauer

Štítky KOMA, komiks, festival, Brno, Malá amerika

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.