úterý 18. února 2020 Gizela

Virtuální realita i filmové osobnosti, to vše nabídne letošní festival Ekofilm

Brno letos otevře brány festivalu Ekofilm. Letošní 45. ročník přivede do Brna jak české tak zahraniční snímky, které zde budou bojovat o výhru.

Mottem letošního festivalu je příroda – naše dědictví a filmaři se mohou představit ve třech soutěžních kategoriích. Celkem se tedy představí 25 filmů v kategoriích Krásy přírody, Krátké filmy a Středoevropské filmy. Letos poprvé je přihlášení filmu zpoplatněno a všechny vybrané peníze poputují k výherci.

„V minulém roce se počet přihlášených filmů přehoupl přes 2,5 tisíce. S cílem převést kvantitu do ještě větší kvality jsme se proto rozhodli přihlašovací proces upravit. Přihlášení filmu bude stát 17 dolarů a celou částku, kterou od přihlášených filmů vybereme, získají vítězové jednotlivých kategorií,“ vysvětluje změnu pravidel hlavní dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová.

Ochrana životního prostředí

Festival Ekofilm funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí, které každoročně vybírá i téma celého festivalu. Letos budou snímky soutěžit mimo hlavní tři kategorie také o Cenu prezidenta festivalu a Grand Prix - Hlavní cenu festivalu ministra životního prostředí.

„Chtěli bychom během festivalu diskutovat o budoucnosti přírody, o tom, jaká je poptávka společnosti po ochraně přírody, jakou má příroda hodnotu a jaké nám přináší služby ekologické i ekonomické a jaká je její vize do budoucna,“ upřesňuje vedoucí tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Projekce, debaty, workshopy

Ekofilm není jen o filmech, ale návštěvníci mohou navštívit i různé workshopy nebo přednášky. Potkat se tak mohou nejen s osobnostmi filmové branže, ale také s odborníky na životní prostředí.

Hlavní tváří letošního ročníku bude dánský režisér a zároveň investigativní filmař a novinář Tom Heinemann. „Rozhodně si nenechte ujít čtvrteční diskuzi od 19.30 v Ekodómu, kde se Tom potká s česko-novozélandským filmařem Michaelem Havasem. Oba budou mluvit o tom, jak na mezinárodní úrovni pracovat na zlepšení situace nejchudších, a tím zároveň otevírat cesty k ochraně životního prostředí,“ zve ministr životního prostředí Richard Brabec.

Michael Havas napsal, režíroval a produkoval přes 60 filmů, z nichž mnohé získaly mezinárodní ocenění. V jeho tvorbě se opakují témata historických souvislostí, kulturního dědictví a přírody a je tak dalším se zvučných jmen, která lákají k návštěvě.

Zapojí se i Masarykova univerzita

Festival zahájí ve středu přednáška na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Ta se bude zabývat budoucností české přírody.

„Chceme nastartovat diskuzi o tom, jaký je reálný stav české přírody a vyhodnotit, co se nám v její ochraně daří a co nedaří. Zaměříme se i na to, zda fungují ekonomické i legislativní nástroje na její ochranu, nebo je nutná změna. Velké téma je také současná úloha národních parků a aktuální podoba i vize české krajiny,“ láká náměstek na Ministerstvu životního prostředí Vladimír Mana.

Nebude to však poslední den, kdy se na Fakultě sociálních studií budou střídat přednášející. I v dalších dnech zde vystoupí přednášející, kteří se zaměří na témata zemědělské krajiny a její ochrany v 21. století, stále významnější psychologický fenomén environmentálního žalu, teologii zvířat nebo to, zda se dá vůbec vyčíslit přínos české krajiny pro naši společnost.

Virtuální realita

Součástí programu bude také zóna na náměstí Svobody, kde vznikne areál Expoexpo. Děti se zde budou moci zúčastnit zážitkových programů, budou připraveny workshopové dílny nebo také virtuální realita.

„V těchto místech festivalový tým natáčel vlastní záběry pro svou virtuální realitu, což je unikátní počin, do kterého jsme se v českém prostředí pustili poprvé. Divákům tak můžeme slíbit například blízké setkání s rysem,“ láká Vladimír Mana. 

Právě ta je letošní novinkou a návštěvníci ji naleznou hned v několika podobách. Prostřednictvím nejmodernějších technologií festival přenese diváky na nejkrásnější i neokoukaná místa české přírody, jako jsou louky Krkonoš nebo malebná příroda Šumavy.

Organizátoři nezapomínaí na program pro celou rodinu, proto se během celého festivalu uskuteční několik akcí, kde jsou vítání právě rodiče s dětmi. Děti budou mít například možnost podívat se díky virtuální realitě i do brněnské zoo nebo si vyrobit vlastní brýle na virtuální realitu z kartonu.

Štítky Ekofilm, příroda, ochrana, filmy, soutěž

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.