pátek 22. listopadu 2019 Cecílie

Špilberk o víkendu ožije největší hradní akcí. Kromě Barona Trencka se na hrad vrátí i Marie Terezie

Špilberk žije baronem Trenckem! Tak se jmenuje letošní ročník tradičně největší události, kterou pořádá Muzeum města Brna na Špilberku. Sedmý ročník s programem pro celou rodinu se koná o víkendu 7. a 8. září, kdy se lidem otevře celý Špilberk. Organizátoři mimo jiné chystají hru, která zájemce provede po hradě, tematický program ve stylu 18. století a dobový jarmark.

Akce Špilberk žije se letos koná už po sedmé. Opět nabídne zábavu pro celou rodinu a otevřený hrad za zvýhodněné vstupné. Návštěvníci se podívají i do běžně nepřístupných míst a bude pro ně přichystán program. „Letošní téma odkazuje na kulatých 270 let od smrti slavného špilberského vězně – velitele pandurů barona Trencka, jemuž navíc bude patřit i výstava, kterou muzeum otevře v říjnu,“ přiblížil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek. Akce odstartuje v sobotu 7. září v 10 hodin a potrvá do nedělních 18 hodin.

Návštěvníci Špilberku se o víkendu ocitnou v 18. století, tedy v době, kdy vládla císařovna Marie Terezie a kdy byl na Špilberku vězněn nejslavnější trestanec, baron Trenck. Oba se na hradě objeví, stejně tak i jejich vojáci a střážci. „Chystáme velkou hradní hru, při níž menší i větší odvážlivci zakusí náročný výcvik, po němž by se pomyslně mohli stát elitními císařskými vojáky. Čeká je spousta úkolů a překážek, které je zavedou do různých koutů Špilberku,“ vysvětlila koordinátorka akce Gabriela Kyzlinková.

Šermířská klání, divadlo pro děti i dospělé a otevření všech stálých expozic. Špilberk o víkendu nabídne opravdu bohatý program

Kromě toho proběhne také ukázka šermu – Skupina Exulis předvede šermířské duely na velkém nádvoří oba dny ve 14 hodin, umělecká agentura REX zase chystá několik divadelních ukázek pro malé i velké. „Lidé uvidí příjezd Marie Terezie na hrad, Trenckovu audienci u císařovny nebo bitvu mezi pandury a Prusy. Pro nejmenší děti odehrajeme i pohádku Kocour v botách,“ prozradil organizátor Radim Dufek.

Součástí akce bude také otevření všech stálých expozic, sportovní výstavy Branky Body Brno a malá ochutnávka z připravované výstavy o Trenckovi. V Jihozápadním bastionu a v expozici moderního umění budou připraveny komentované prohlídky. Nebude chybět ani dobový jarmark nebo fotokoutek.

Štítky Špilberk žije, Baron Trenck, Špilberk, Muzeum města Brna, expozice, program, jarmark, divadlo, šerm

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.