pondělí 1. června 2020 Laura

Ranného cenu pro vlivné výtvarníky letos dostane Kokolia

Letošním laureátem Ceny Michala Ranného je dvaašedesátiletý brněnský rodák Vladimír Kokolia. Ocenění vyhlašuje Moravská galerie, aby poukázala na výraznou tvůrčí osobnost, jejíž dílo a myšlení ovlivňuje nastupující generaci umělců. O laureátovi rozhoduje odborná porota.

Slavnostní vyhlášení a předání ceny se uskuteční 4. září v Místodržitelském paláci v Brně, oznámila Moravská galerie na svém webu. Do stálé expozice Art is here v Pražákově paláci už galerie mimořádně zařadila některá Kokoliova díla.

Kokolia žije a pracuje střídavě ve Veverských Knínicích u Brna a v Praze, kde působí na Akademii výtvarných umění. Uspořádal přes 100 samostatných výstav, podílel se na více než čtyř stech skupinových výstavách v Česku i zahraničí.

Prvním lauréatem už byl před téměř 30 lety

V roce 1990 se stal Kokolia, známý tehdy také v alternativních hudebních kruzích, prvním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Zatím poslední brněnskou výstavu měl loni ve Fait Gallery. Rozsáhlá expozice dostala název To nezbytné z Kokolii, návštěvníci získali celistvý přehled o díle osobitého výtvarníka. Jeho tvorba zahrnuje pestrou škálu námětů a přístupů v malbě, kresbě i grafice.

Cena Michala Ranného nese jméno předčasně zemřelého malíře, představitele české lyrické abstrakce. Prvním laureátem byl Dalibor Chatrný, následovali Miroslav Šnajdr starší, Stanislav Kolíbal, Vladimír Skrepl, Milena Dopitová, Daniel Balabán, Václav Stratil a Marian Palla.

 

Autoři | Foto mzv.cz

Štítky ČR, výtvarné, ocenění, Kokolia, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.